Policia e Tiranës ka proceduar penalisht gjashtë shtetas, pasi ditën e djeshme kanë organizuar një tubim të paligjshme jashtë ambienteve të stadiumit Selman Stermasi, gjatë kohës që luhej ndeshja Tirana Kukësi.


sport


Policia bën me dije se është gjobitur me vlerën e 1 milionë lekëve të reja pronari i një lokali në afërsi të stadiumit.


Ai kishte lejuar të futeshin dhe të qëndronin në ambientet e brendshme të lokalit, tifozët që nuk po zbatonin urdhrin e Policisë për tu shpërndarë dhe respektuar distancimin social


Njoftimi i plotë:


Organizuan grumbullim dhe manifestim të paligjshëm, si dhe nuk u bindën urdhrit të punonjësve të Policisë për tu shpërndarë, procedohen penalisht 6 shtetas, organizatorë të tubimit.


Gjatë zhvillimit të ndeshjes së futbollit midis ekipeve Tirana – Kukësi, pasditen e djeshme, në stadiumin Selman Stermasi, disa persona kanë grumbulluar pranë stadiumit, një grup tifozësh të skuadrës Tirana, në shkelje të protokolleve të sigurisë për parandalimin e përhapjes së COVID-19, duke prishur rendin dhe qetësinë publike dhe duke kundërshtuar urdhrin e punonjësve të Policisë për tu shpërndarë.


Pas veprimeve të shpejta hetimore të kryera nga ana e Seksionit për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Nr. 2 Tiranë, janë identifikuar dhe proceduar në gjendje të lirë organizatorët, konkretisht shtetasit:


M.J., F. M., E. S., O. K., G. X. dhe K. M.


Gjithashtu, në bashkëpunim me Inspektoratin Shtetëror Shëndetësor, u gjobit me 1 milionë lekë të reja pronari i një lokali në afërsi të stadiumit, pasi lejoi të futeshin dhe të qëndronin në ambientet e brendshme të lokalit, tifozët që nuk po zbatonin urdhrin e Policisë për tu shpërndarë dhe respektuar distancimin social, urdhër i dhënë disa herë me megafon, që prej fillimit të grumbullimit të paligjshëm e deri në shpërndarjen e plotë të tyre.


Materialet hetimore do ti referohen Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, për veprime të mëtejshme, për veprat penale Mosbindja ndaj urdhrit të punonjësit të policisë së rendit publik, Prishja e qetësisë publike dhe Organizimi dhe pjesëmarrja në grumbullime e manifestime të paligjshme.