Greqia ka numrin m t lart t emigrantve n mbar Bashkimin Evropian, shkruajn mediat helene. Cdo vit mbi 50 mij emigrant mbrrijn n shtet ose tentojn t hyjn, deklaroi zdhnsi qeveritar Teodoros Rusopulos. Vetm n shtator n Greqi jan regjistruar rreth 13 mij emigrant t paligjshm. N ann tjetr, javorja gjermane "Shpigel" publikoi se Greqia jo vetm q refuzon t jap azil, por edhe fizikisht i terrorizon refugjatt q krkojn azil, e q i kap n Detin Egje. Sipas informacioneve t organizatave greke pr mbrojtjen e t drejtave t njeriut dhe t UNHCR-s, roja bregdetare jo vetm q i arreston krkuesit e paligjshm t azilit dhe i mban nn arrest "por edhe sistematikisht i keqtrajton dhe torturon ata, para se t`i riatdhesoj. Autoritetet n Athin paralajmruan hetim pr akuzat e rnda.

N vendin fqinj jetojn reth 800 mij emigran shqiptar. Shpesh her edhe ata jan
pjes e ksenofobis dhe racizimit.