Nj strategji rajonale pr ruajtjen dhe promovimin e trashgimis kulturore. Kjo ka qen detyra q UNESCO iu ka vn ministrave t Kulturs s Evrops Juglindore, t cilt kan nnshkruar nj deklarat me projekte t prbashkta rajonale n fushn e trashgimin kulturore, e vendosur nn kujdestarin e UNESCO-s. Lajmi bhet i ditur nga zyra pr shtyp pran Ministris s Kulturs, ku njoftohet se kjo deklarat u nnshkrua n takimin e 23-24 prill t ministrave t Kulturs s vendeve t Evrops Juglindore, ku mori pjes dhe nj delegacion i Ministris son t Kulturs, kryesuar nga ministri Ferdinand Xhaferaj, i cili mori pjes n dy Konferencat e Ministrave t Kulturs t vendeve t Evrops Juglindore, q u mbajtn n Cetinj t Malit t Zi, vend i cili mbante presidencn e radhs t Kshillit t Ministrave t Kulturs t vendeve t Evrops Juglindore, si dhe t Kshillit Rajonal t Bashkpunimit.


N kto dy konferenca morn pjes ministrat e Kulturs t Shqipris, Malit t Zi, Bosnj–Hercegovins, Kroacis, Rumanis, Serbis, Moldavis, zv.ministri i Kulturs i Bullgaris, ministri i Shtetit i Rumanis. Shtetet si Greqia dhe Turqia u prfaqsuan me ambasadort respektiv t akredituar n Mal t Zi.


N ditn e par, m 23 prill, pas takimit t grupit ndrkombtar t puns, ku morn pjes ekspert t MTKRS-s, u zhvillua Konferenca e 6-t Ministrore mbi Trashgimin Kulturore n Evropn Juglindore n kuadr t nisms rajonale “Trashgimia Kulturore – Nj ur drejt t ardhmes s prbashkt”, e mbshtetur nga UNESCO nprmjet Zyrs s UNESCO-s n Venecia, si vazhdim i bashkpunimit rajonal t filluar me Konferencn n Mostar (2004), e ndjekur nga Konferenca e Venecias (2005), Ohrit (2006), Zadarit (2007) dhe Bukureshtit(2008).


Konferenca e gjasht ministrore u konsiderua si nj pik kthese n bashkpunimin e deritanishm pesvjear. Pr t pasur nj strategji rajonale pr ruajtjen dhe promovimin e trashgimis kulturore, objektivi dhe programi i konferencs kishte parasysh “rekomandimet e Sofjes”, miratuar nga Grupi Ndrkombtar i Puns, t cilat synojn prcaktimin e nj plani t ri veprimi pr shtimin dhe prmirsimin e trashgimis kulturore t Evrops Juglindore, si burim i prbashkt. Nj nga iniciativat m t rndsishme q iu ofrohen vendeve t rajonit t Evrops Juglindore, thuhet se sht programi pr Ruajtjen e Trashgimis Kulturore dhe Natyrore, i cili mendohet se ka luajtur nj rol t rndsishm n rritjen e vmendjes mbi diversitetin n rajon nga njra an dhe lidhjet e prbashkta historike, kulturore dhe ekonomike q i lidhin kto vende, nga ana tjetr.


Ndrsa m 24 prill 2010 u zhvillua Konferenca Ministrore n kuadr t presidencs malazeze t Kshillit t Ministrave t Kulturs t vendeve t Evrops Juglindore, ku krahas raportimeve nga secili vend mbi Planin e Veprimit pr periudhn njvjeare 2009–2010, ministrat pjesmarrs u angazhuan pr vazhdimsin e ksaj nisme, hartimin e nj strategjie t prbashkt kulturore rajonale si dokument ky pr mbrojtjen dhe ruajtjen e vlerave t prbashkta kulturore dhe krijimin e nj imazhi pozitiv t rajonit. Ministrat ran dakord q t ofrojn mbshtetje t vazhdueshme pr programet integruese n fushn e trashgimis kulturore dhe krijimtaris artistike, sinergjis me t ciln do t kontribuohet pr nxitjen e promovimit t shprehjes kulturore n nivel kombtar dhe rajonal. Ministrat vlersuan mbshtetjen konkrete q kan dhn organizmat ndrkombtare si Kshilli i Evrops dhe Bashkimi Evropian, UNESCO dhe organizma t tjer n promovimin e trashgimis kulturore dhe natyrore t vendeve t Evrops Juglindore. Edhe n kt Konferenc, ministri Xhaferraj theksoi se n kt nism t Ministris shqiptare t Kulturs, pr krijimin e Kshillit t Ministrave t Kulturs t vendeve t Evrops Juglindore, ku pes vjet m par lindi si nevoj e domosdoshme drejt nj hapi t rndsishm n fushn e kulturs, por dhe nj hap t madh politik dhe moral n rajon. Ministri Xhaferraj theksoi se tashm q shumica e vendeve t rajonit kan ndrmarr hapa konkret drejt integrimit evropian, lind nevoja pr krijimin e nj rrjeti pune efektive pr t zhvilluar politika kulturore tej kufijve gjeografik, ndrkoh q duhet ruajtur diversiteti dhe vlerat e trashgimis kulturore. N kt takim u pranua dhe krkesa e Ministris s Kulturs t Sllovenis pr t’u antarsuar, krkes e cila u pranua unanimisht.


Nprmjet nj deklarate t prbashkt, e cila u nnshkrua nga t gjith ministrat e vendeve antare t kshillit, u ra dakord q t krijohet rrjeti i teatrove (NETA), i cili do t prbhet nga teatrot dhe festivalet m t rndsishme t vendeve pjesmarrse t rajonit t Evrops Juglindore, ku do t prfshihen dhe institucione jasht ksaj linje nga vende dhe shoqata t tjera si nga Italia, Hungaria, Rusia dhe Sllovakia pr t siguruar kushtet pr realizimin e projekteve t rndsishme rajonale teatrore.


N fund t ktij takimi u inaugurua dhe ekspozita “Ecja prpara: Arti Kontemporan i Evrops Juglindore”, ku morn pjes dhe tre artist t rinj shqiptar: Heldi Pema, Dorina Arapi dhe Ilir Kaso, pjesmarrja e t cilve u mbshtet nga MTKRS. T tre artistt shqiptar n mnyr krejt individuale japin kndvshtrimet e tyre mbi realitetin dhe mbi fenomenet urbane q i prkasin njeriut. Krijimtaria e tyre u przgjodh pr t shprehur urt lidhse midis kulturave n rajon dhe pr t bashkbiseduar me an t krijimtaris artistike.


Ministria jon e Kulturs n kt takim prezantoi dy projekte madhore: Festivalin Evropian t Koreve, i cili do t organizohet n kuadr t 100-vjetorit t lindjes s Nn Terezs, m 16-18 tetor 2010, si dhe projektin pr krijimin e nj filarmonie ballkanike me pjesmarrjen e artistve, instrumentistve t rinj, nga t gjitha vendet e rajonit. Ky projekt do t marr formn e vet gjat presidencs rumune t Kshillit t Ministrave t Kulturs t vendeve t Evrops Juglindore, e cila do t jet nga prilli 2010–prilli 2011.


Re.Ku