Drejtoria e Prgjithshme e Aviacionit Civil ka ngritur nj grup pune pr hetimin e ngjarjes s djeshme ku avioni i kompanis Albania Airlines ndryshoi kursin e fluturimit nga Rinasi pr n Bolonja, duke u ulur pr arsye ende t paqarta n Bratislav t Sllovenis. 110 pasagjer u gjenden n kt vend pa u paralajmruar, pasi gjendeshin n fluturim prej afro 3 orsh. Drejtuesit e kompanis ajrore deklaruan se ulja sht
nga pilott sllovake, n shenj proteste pasi nuk kan marr pagesn mujore, se avioni ishte marr me qira nga Air Sllovakia. Por shkaqet pritet t zbardhen nga investigimi i aviacionit civil.
Sipas t dhnave, n avionin e fluturimit me destinacion fillestar Bolonjn, krahas 110 pasagjerve, mes t cilve gjendeshin edhe 4 fmijve, udhtonin dhe 20 pjestar t stafit sllovak t fluturimeve. Ata e kaluan natn n dy hotele pran aeroportit.
Burime pran Drejtoris s Prgjithshme t aviacionit bjn me dije se nse ulja sht
pr arsye t tjera, prve atyre ku siguria e udhtarve mund t ket qen n rrezik, ather piloti mund t hetohet penalisht. Ndrsa pritet q kto shkaqe t dalin n drit, ata q u prekn direkt nga kjo ngjarje e paprecendet, ishin udhtart, pr t cilt u vu n dispozicion nj tjetr avion, pr t udhtuar drejt Bolonjs.