Në një intervistë ngë Uashingtoni për Zërin e Amerikës, Presidenti Ilir Meta është përgjigjur për disa nga temat më të nxehta që kanë rrëmbyer vëmendjen e shqiptarëve në këtë fillim viti.


Duke folur për përplasjet e vazhdueshme Presidencë-Kryeministri, Meta është ndalur tek rasti i Unazës së Re të Tiranës, ku ka thënë se janë ndjekur procedura ekstraligjore.


Sipas tij ato nuk tregojn pr nj vend, ku sundon ligji, por tregojn thjesht pr nj vend ku sundon shumica.


Zri i Ameriks: Zoti Meta! T ndalemi tek problemet, tek zhvillimet n Shqipri. Ju patt nj prplasje t fort me qeverin pr çshtjen e ministrit t jashtm si dhe pas publikimit t qndrimit tuaj pr çshtjen e Unazs s Madhe, ku ju krkuat t anulohen gjith kontratat dhe projekti t ribhet nga e para. Shumica iu akuzoi se ju po mbani pozicione politike, q bien ndesh me detyrn tuaj si president i vendit. Madje kryeministri Rama iu cilsoi si drejtuesin m serioz t opozits. Si iu prgjigjeni ju ktyre kritikave?


Ilir Meta: N detyrn time si president un i referohem vetm Kushtetuts s Republiks s Shqipris, interesit kombtar dhe interesit publik. N çshtjen e ministrit t jashtm nuk besoj se krkon shum energji pr tiu prgjigjur t gjitha kundrshtimeve n lidhje me qndrimin tim, pr arsye se kam qen mjaft i hapur pr çdo zgjidhje pr personin e propozuar nga kryeministri. Por nuk besoj se dikush mund t fajsoj Presidentin, kompetencat e t cilit n fushn e politiks s jashtme jan prcaktuar shum qart edhe nga vendimi i Gjykats Kushtetuese, i krkuar nga vet Partia Socialiste dikur n opozit pr çshtjen e marrveshjes s detit; pra q Presidentit iu krkua t konfirmoj n kt detyr nj person, cilatdo qofshin cilsit e tij t shklqyera, t cilin nuk e ka takuar asnjher, t cilin nuk e njeh dhe i cili do t firmos marrveshje n emr t Republiks s Shqipris, t cilat mund t prodhojn pasoja afatgjata dhe t paparashikueshme. Qndrimi ka qen tepr konstruktiv dhe ka qen nj qndrim, i cili ka patur n konsiderat Kushtetutn dhe detyrimet kushtetuese t Presidentit, edhe interesin kombtar edhe interesin publik. Pr m tepr personi kishte br deklarata n nj televizion t Kosovs, t cilat nuk kishin asnj lidhje me qndrimet shtetrore t Shqipris n fushn e politiks s jashtme.


Ndrsa prsa i takon Unazs s re, n mos gaboj, sot bhen 100 dit nga fillimi i protestave dhe un si President, pa patur asnj paragjykim pr shkak t problemit publik dhe protestave t vazhdueshme t transmetuara nga t gjith mediat, dhe t krkesave t qytetarve, kam ushtruar prgjegjsit e mia, kam krkuar informacione n mnyr t vazhduar, n mnyr t prsritur. Bazuar n ligjet e shtetit pr informim ndaj çdo qytetari dhe zyrtari, po duke u bazuar edhe n Kushtetutn e vendit, institucionet jan t detyruar t japin informacione dhe prgjigje Presidentit pr çdo krkes dhe pr çdo shqetsim, e n fund fare kam qen i detyruar t mbaj nj qndrim, pasi kam krijuar nj bindje, pr t ciln jam shprehur publikisht dhe t cils vazhdoj ti qndroj me bindje t plot: Shpikje t tilla jasht legjislacionit q vendi yn ka, jasht rendit ton juridik dhe kushtetues nuk tregojn pr nj vend, ku sundon ligji, por tregojn thjesht pr nj vend ku sundon shumica. Ky sht nj koncept q nuk ka lidhje me shtetin e s drejts, pr m tepr q jemi n qendr t vmendjes prsa i takon respektimit t ligjit, prsa i takon rregullave t opinionit publik, prsa i takon çshtjeve t konkurrencs edhe nga partnert ndrkombtar. Reflektimi ndaj ksaj çshtje mendoj se sht n interes t publikut, sht n interes t vet qeveris edhe t prmirsimit t perceptimit pr seriozitetin q kemi n zbatimin e ligjit n vend pr t ardhmen.