Të paktën 6 persona kanë vdekur nga uragani Michael, i cili është përplasur në brigjet e Shtevece të Bashkuara të Amerikës. Mes viktimave, katër ishin në kontenë e Gradsenit, në Florida, ndërsa një fëmijë 11 vjeç ka humbur jetën në kontenë e Seminoles, në Xhorxhia. Një person i gjashtë ka ndërruar jetë në Karolinën e Veriut.


Më shumë se 370 mijë persona janë urdhëruar të evakuohen nga ky shtet. Florida, Alabama dhe Georgia kanë shpallur gjendjen e jashtëzakonshme. Si pasojë e këtij uragani është raportuar se të paktën 13 persona kanë vdekur në Amerikën Qendrore.


Qendra Kombëtare për Uraganet, me bazë në Miami, ka njoftuar në revistën e saj se fuqizimi i uraganit pritet të ndodhë gjatë natës dhe ditën e mërkurë, ndaj Michael parashikohet të bëhet tejet i rrezikshëm kur të arrijë në Florida. Dobësimi pritet të ndodhë, pasi Michael të kalojë në shtetet juglindore të SHBA-ve, ka thënë kjo qendër.


Guvernatori i Floridës, Rick Scott e ka cilësuar këtë uragan me fuqi përbindëshi dhe u ka bërë thirrje banorëve të dëgjojnë zyrtarët.


12 tetor 2018 (gazeta-Shqip.com)