Disa sugjerime për një dietë të saktë dhe të ekuilibruar në breg të detit, me syrin te hidratimi i duhur


Ditët në plazh janë shumë të bukura dhe argëtuese për t’i ndërprerë ata në kohën e drekës dhe për t’u kthyer në shtëpi për të ngrënë: më mirë një piknik në plazh që nuk na tërheq vëmendjen nga dielli dhe freskia e valëve. Kur hahet nën diellin e nxehtë, është e nevojshme që me kujdes të zgjidhni ushqimet e përshtatshme, të cilat janë praktike dhe higjienike për tu transportuar, të lehta për tu konsumuar, të shijshme dhe të shpejta për tu tretur. Le të shohim se si të përpilojmë një menu të përsosur.


Uji dhe mjedisi – Në det para së gjithash kemi nevojë për të pirë. Temperaturat e larta dhe veprimi i diellit dhe erës, kontribuojnë për të na shpërndarë sasi të rëndësishme të lëngjeve. Është e domosdoshme që të kemi një furnizim adekuat me ujë (të paktën dy litra për person), për të shtuar edhe atë që përmbajnë frutat dhe perimet, thelbësore për riintegrimin e kripërave minerale që shpërndahen me djersë. Për këtë është mirë të sigurohet një menu e bazuar në ushqime hidratuese, si proshutë dhe pjepër, shalqi në kube, fruta sezonale. U thoni po edhe sallatave me perime të pjekura në skarë, fasuleve të gjelbra dhe domateve sipas dëshirës.


Nëse keni fëmijë – Me të vegjlit nevojitet më shumë vëmendje. Lëngjet e frutave në shishe dhe çaji i paketuar, pijet përgatitore shtëpiake janë të preferuara për të shmangur shtimin e sheqerit. I thoni po edhe ujit të aromatizuar dhe pijeve të buta në shtëpi të bëra me infuzion lulesh, të disponueshme në mjekësinë bimore, ose çaj të aromatizuar duke i shtuar në përzierje disa gjethe të freskëta nenexhik apo ndonjë fetë frutash. Mbahen ashtu për disa orë, pastaj filtrohen dhe vendosen në frigorifer derisa të vijë koha për tu konsumuar.


Drekë në plazh – Sallata e orizit është një klasik me sukses të sigurt dhe shumë e shijshme. Kjo është një pjatë unike, por me kusht që të mos bëni disa gabime: shmangni vajin në salcë, preferoni tonin natyral, mos e teproni me erëzat, zgjidhni orizin që i ka kokrrat e ndara si dhe mos shtoni majonezë. Kjo e fundit, përveç që përmban shumë yndyra dhe kalori të panevojshme, është një salcë që prishet lehtësisht nëse nuk mbahet në frigorifer: definitivisht jo e përshtatshme për konsum në plazh. Si një alternativë ndaj orizit, mund të përdoren makarona ose drithëra të tillë si speletë, ndoshta të shoqëruar me perime dhe domate. I shkëlqyeshëm është gjithashtu edhe një kuskus i ftohtë me shumë perime dhe gjethe të freskëta nenexhik dhe domate.


Merenda me ngjyra – Frutat kanë shumë vitamina: jini të ngopur edhe pa ngrënë dhe kjo është e dobishme për plotësimin e lëngjeve, kripërave minerale dhe vitaminave. Mikset e frutave sot janë një trend i vërtetë, janë shumë freskuese dhe kanë efekte të shumta të dobishme: megjithatë, ato janë më të përshtatshme për t’u konsumuar në shtëpi dhe idealja është ti pini sapo të bëhen. Ju mundeni megjithatë t’i fusni ato në një shishe të mbyllur fort dhe t’i merrni në det në çantën termike. Përbërësit e momentit? Shalqi dhe pjepër, freskuese dhe në gjendje për të favorizuar nxirjen. Këto dy fruta janë ideale për tu ngrënë natyrshëm nën ombrellë: shalqi në fakt lufton lodhjen dhe shuan etjen në sajë të përmbajtjes së magnezit, kaliumit dhe vitaminës B1 dhe B6. Për më tepër, është i pasur me karotenoide, duke përfshirë lycopene, e cila është e rëndësishme për mirëqenien e lëkurës.


Më mirë ti shmangni – Në plazh, ose në përgjithësi në vende ku temperaturat janë të larta, vëmendja duhet t’i kushtohet ruajtjes korrekte të ushqimit, sepse rreziku i kontaminimit dhe shkalla e prishjes së ushqimit është e lartë. Më mirë i shmangni ushqimet që prishen më shpejt, si ato të pasura me ujë ose produkte të qumështit, sidomos kos dhe djathëra të butë: më mirë i mbani ato për ti ngrënë në shtëpi, ose i mbani me kujdes në çantën termike; në këtë rast ideali është që të konsumohen sa më shpejt që të jetë e mundur, derisa akulli sintetik të jetë akoma solid. Kujdes edhe me akulloret, sidomos nëse i blini ato nga karrocat e rrugës: kushtet e duhura higjienike dhe ruajtja në frigorifer nuk garantohen gjithmonë, duke na ekspozuar ndaj infeksioneve të zorrëve. Gjithashtu u kushtoni vëmendje pijeve alkoolike që mund të luajnë shaka të këqija me nxehtësinë e plazhit: më mirë i shtyni ato për në darkë.


10 gusht 2018 (gazeta-Shqip.com)