Ndryshimi i sezonit mund të na bëjë të ndihemi veçanërisht të lodhur, por ka ushqime që na ndihmojnë të jemi plot energji


Ndryshimi i sezonit është një moment kritik për trupin tonë, ku shpesh ndodh të ndihemi të lodhur dhe pa energji. Për fat të mirë, të ushqyerit mund të na ndihmojë të luftojmë këto ndjenja të lodhjes, me kusht që të zgjidhni ushqimet e duhura, të mos humbisni dhe të alternoni mes tyre për një furnizim të balancuar të të gjithë ushqyesve të domosdoshëm. Ja disa ushqime elektrizuese, për tu mbushur me vitalitet, por pa rënë në ekseset e panevojshme.Sasia – Para së gjithash, mos harroni se të hani shumë, nuk do të thotë se do të keni më më shumë energji. Përkundrazi, ta teprosh me ushqimin mund të ketë efekt të kundërt: një vakt që është shumë i bollshëm dhe një tretje e lodhshme shpesh shoqërohet me përgjumje dhe një ndjenjë lodhjeje të përgjithshme. Një vakt shumë i kursyer, megjithatë, mund të na lërë pa karburant vetëm kur na nevojitet më së shumti. Ekuilibri qëndron në mes: secili duhet të gjejë masën e vet, gjithashtu në përputhje me zakonet e përditshme dhe kohën që mund t’i kushtohet aktivitetit fizik. Në parim, është e këshillueshme që të mos kaloni kurrë ushqimin, duke filluar me mëngjesin; i kushtoni vëmendje të duhur drekës në mesditë, veçanërisht nëse hani në punë dhe keni pak kohë, dhe mos e tejkaloni mbrëmjen, edhe pse për shumë, darka është tani vakt kryesor i ditës.


Ushqimet që nuk duhet të mungojnë: Frutat – Është mënyra më e lehtë dhe më e shijshme për të siguruar vitaminat dhe kripërat që ju nevojiten për trupin. Një lëng i butë agrumesh, një centrifugë dhe një ekstrakt (gjithashtu përzierje edhe frutash dhe perimesh), një sallatë me lëng limoni, janë një zakon i shëndetsëm që ju nuk duhet të hiqni dorë. Në veçanti, ne mund të mbështetemi te bananet, të pasura në kalium dhe magnez, kështu që ju keni energji në dispozicion gati për t’u përdorur: një fryt i konsumuar si një meze e lehtë përmirëson disponimin, relakson, qetëson urinë, dhe na vë sërish në rrugën e duhur.


Xhensen – Virtytet energjetike dhe stimuluese të kësaj rrënje orientale kanë qenë të njohura për shekuj: është e dobishme për ata që vuajnë nga presioni i ulët i gjakut dhe uljet e energjisë dhe mund të konsumohen si një shtojcë ose si një alternativë ndaj kafesë. Ata që kanë vështirësi të bien në gjumë duhet të kenë pak kujdes dhe të kufizojnë marrjen e tyre në orët e mëngjesit sepse xhenseni mund të përkeqësojë çrregullimet e gjumit.


Frutat e thata dhe farat Konsumuar në sasi të vogla, për të mos tejkaluar marrjen e kalorive, një pjesë e vogël e bajameve ose arrave na mbushin vërtet me energji. Mund të konsumohen për mëngjes, duke u shtuar dhe pak kos pa yndyrë ose të përzihen me sallatë ose edhe vetëm si një rostiçeri.


Çokollatë e errët – Kjo është më klasikja e mjeteve kundër rënies së energjisë. Kakao përmban theobromine, një substancë të ngjashme me kafeinë: rrit rezistencën ndaj lodhjes dhe është e pasur me antioksidantë të dobishëm për të luftuar stresin qelizor. Një katror i fondantëve është gjithashtu i dobishëm për të rritur nivelet e serotoninës, neurotransmetuesit që nxit ndjenjën e mirëqenies dhe kënaqësisë. Gjëja e rëndësishme është të kufizohet sasia në një dozë ditore (rreth 20-30 gramë), në mënyrë që të mos luftohet me ekuilibrin.


Quinoa – Është një farë e drithërave pa gluten: përmbajtja e lartë e proteinave (rreth 14 g proteina për 100 g të produktit) e bën atë një burim të shkëlqyeshëm të energjisë graduale të çlirimit që nuk peshon tretjen. Mund të konsumohet në mëngjes bashkë me qumësht perimesh dhe një majë kanelle ose vanilje për të ëmbëlsuar shijen, ose me ushqimet kryesore, së bashku me perime të tjera të papërpunuara ose gatuar, ose si një alternativë për mishin dhe peshkun, në formën e hamburgerave ose qofteve të perimeve.


Makaronat dhe drithërat – Karbohidratet komplekse janë një burim i shkëlqyeshëm energjie dhe një humor i mirë për t’u përballur me ditën në punë. Vetëm konsumoni ato në sasi të vogla, për të kontrolluar marrjen e kalorive, dhe duke i kombinuar me erëza. Koha më e mirë është ushqimi i mesditës: në këtë mënyrë, energjia që furnizon është djegur më lehtë, duke minimizuar rrezikun që ta shohin atë të kthehet në yndyrë.


Salmon – Një fetë e bukur e salmonit të freskët, të gatuar thjesht, është një burim i shkëlqyer i Omega 3, yndyrna të mira që i japin vitalitet dhe luftojnë radikalët e lirë.


Vezë – Ata janë shumë të pasur me vitaminë B që ndihmon për ta kthyer ushqimin në energji shpejt. Është e rëndësishme të zgjidhni ato me cilësi të shkëlqyeshme, duke verifikuar që të jenë të freskëta dhe që vijnë nga fermat organike. Kujdes edhe për sasinë: disa herë në javë janë të mjaftueshme.


Ujë – Edhe nëse jo të gjithë e dinë, fakti që nuk pini mjaftueshëm rrit ndjenjën e lodhjes: përkundrazi, lodhja e përgjithshme është një nga simptomat e para të dehidrimit. Mbetet i vlefshëm sugjerimi klasik i mbajtjes së një shisheje uji me vete.


17 nëntor 2018 (gazeta-Shqip.com)