Trupat tokësore turke kanë kaluar në Siri veriore, si pjesë e fushatës së Ankarasë për të shpërbërë zonën kufitare të luftëtarëve kurdë, thotë kryeministri turk.


Binali Yildirim tha se qëllimi ishte të krijohej një “zonë e sigurt” prej 30 km (19 milje) brenda Sirisë, raportojnë mediat turke.


Lidhur me operacionin ushtarak ka folur sot edhe vetë Presidenti turk, Erdogan gjatë një takimi me mbështetësit në qytetin veriperëndimor të Bursës.


Ne do ta përfundojmë operacionin në një kohë shumë të shkurtër. Kushdo që të na dalë përpara do ta kalojmë, tha Erdogan


Erdogan theksoi se kjo luftë do të shënojë një triumf për Turqinë edhe nëse do të duhet të derdhet gjak.


Turqia filloi operacionin e saj kundër milicisë kurde të YPG në rajonin Afrin me sulme ajrore të shtunën.


YPG mohoi se trupat turke ishin në tokën Afrin, duke thënë se ata kishin “zmbrapsur” sulmet dhe i detyruan të tërhiqen.


Të dy palët kanë shkëmbyer zjarr. Ushtria turke thotë se deri më tani ka marrë 153 pika kyçe  që u përkasin militantëve kurdë, ndërsa raketat kurde goditën qytetin kufitar Kilis gjatë natës.


YPG (Njësitë e Mbrojtjes së Popullit Kurd të Sirisë) është pjesë e një aleance të mbështetur nga SHBA me një numër të milicive etnike arabe të quajtura Forcat Demokratike të Sirisë (SDF). SDF ka thënë se nuk do të ketë zgjidhje tjetër përveçse të mbrohet nëse sulmohet.


Të shtunën, Turqia njoftoi se një fushatë ajrore dhe tokësore, e quajtur “Dega e Olive”, ishte nisur në orën 14:00 GMT, duke synuar xhihadistët e grupit YPG dhe Shtetit Islamik (ISIS).


Operacioni do të kryhej “me respekt të integritetit territorial të Sirisë”, shtoi ajo.


Rebelët pro-turq, të njohur si Ushtria e Lirë Siriane, gjithashtu kanë filluar të lëvizin në zonë, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve Anadolu.


YPG tha se nga përplasja janë vrarë të paktën gjashtë civilë dhe tre luftëtarë, ndërsa 13 civilë u plagosën.


Ankaraja tha gjithashtu se kishte viktima, por ata ishin të gjithë militantë kurdë.


Kryeministri Yildirim u citua nga mediat turke duke thënë se forcat tokësore u bashkuan me operacionin duke kaluar në territorin e kontrolluar nga YPG në mëngjesin e së dielës.


Ai nuk dha detaje rreth trupave të zonës së sigurisë prej 30 km që synojnë të krijojnë.


YPG mohoi raportet. “Të gjitha sulmet tokësore të ushtrisë turke kundër Afrin janë zmbrapsur deri tani dhe ata janë detyruar të tërhiqen”, tha Nouri Mahmoudi, një zëdhënës i grupit.


Ushtria e Turqisë kqa bombarduar rajonin që nga e enjtja, një masë që ajo tha se ishte në përgjigje të zjarrit që vinte nga zona në fjalë.


21 janar 2018 (gazeta-Shqip.com)