Sulmuesi i Nurnbergut, Albert Bunjaku sht njri prej yjeve m t mdha t ktij stinori. Qysh gjat vitit t tij t par n Bundeslign gjermane, futbollisti kosovar ka joshur pr t mir vmendjen e t gjithve.N njmbdhjet paraqitjet e tij n Bundeslig, sulmuesi 26 vjear i Nurnbergut, Albert Bunjaku ka shnuar gjasht her. Ueb faqja e njohur gjermane bundesliga.de t enjten ka shkruar gjithka rreth karriers s Albert Bunjaku.Prejardhja e Bunjakut - nga Kosova n ZvicrAlbert Bunjaku ka lindur m 29 nntor t vitit 1983 n Gjilan. N moshn tetvjeare, ai s bashku me nnn dhe dy vllezrit e tij shkoi n Zvicr, ku i punonte i ati.Fillimi jashtzakonisht i von i karriersPr nj mosh jashtzakonisht t shtyr pr nj futbollist profesionist, Albert Bunjaku iu bashkua n moshn 13 vje nj ekipi. Stacioni i tij i par ishte FC Schlieren. M hert kishte lozur n oborrin e shkolls. Prve ksaj, ai n at mosh ka lozur me dshir edhe basketboll.Fillimi n mbrojtjeN ekipin e t rinjve un gjithmon kam luajtur si mbrojts i majt. Dikur m shndrruan n sulmues dhe kjo funksionoi mjaft mir. E ndiej vetn mir n sulm, mendoj se sht kjo nj pozit e mir pr mua dhe prpiqem q t jap do gj, ka kujtuar Bunjaku.Ekipi i par profesionistBunjaku karriern e tij profesioniste e filloi n FC FC Schaffhausen n Challenge League n Lign e Dyt t Zvicrs. N stinorin 2003/2004, ai arriti t ngrihet n Lign e Par me kt skuadr. Gjat 18 muajve n vijim zhvilloi 39 ndeshje n Lign e Par t Zvicrs.Shkuarja n GjermaniN janar t vitit 2006, Bunjaku, 23 vje, merr hapin e guximshm pr t shkuar n Gjermani. Ai nga Schaffhausen kalon n radht e SC Paderborn n Bundeslign e dyt gjermane. Por, angazhimi i tij n kt skuadr zgjati vetm gjasht muaj. Ai nuk arriti deprtimin nn drejtimin e trajnerit t athershm, Jos Luhukay.Nuk e kisha bindjen se do t mund t luaja n Bundeslig, kujton Bunjaku at periudh. Dhe n vern e vitit 2006 Bunjaku mbeti pa skuadrFati i ofroi mundsin e rePor, fati i doli n ndihm sulmuesit. Bashkshortja e Bunjakut, Arjeta, punonte n nj butik n Paderborn, ku rroba blinte edhe bashkshortja e ish-trajnerit t Paderbornit, Pavel Dotchev. Dy femrat fillojn bisedn. Dotchev, atbot trajner i skuadrs Rot Weiss Erfurt, krkonte nj sulmues t ri, ndrsa Bunjaku nj skuadr t re. Rezultati logjik: Bunjaku kalon n radht e Erfurtit n Lign e Tret.Paraqitja e par e madheN ndeshjen pr Kupn e Gjermanis, mes Erfurtit dhe Bayern Munchen, m 10 gusht t vitit 2010, Bunjaku joshi vmendjen e ekspertve t futbollit. I futur n loj n fillim t pjess s dyt, Bunjaku shnoi dy gola dhe pr pak se nuk i kontribuoi befasis s madhe t eliminimit t Bayernit qysh n xhiron e par. N fund Bayerni mposhti Erfurtin me rezultat 4:3.KremtimiPrej nga kualiteti i Bunjakut pr t
salto pas shnimit t golave? sht kjo nj histori mjaft qesharake. Kur kam luajtur m hert m vllan tim, ne kemi sprovuar vetn n ndrkoh edhe n gjimnastik. Q nga ajo koh kam edhe kt aftsi, shpjegon Bunjaku.Thirrja anonime n telefonFtesa e Bunjakut n prfaqsuesen e Zvicrs kishte nj rrjedh mjaft t uditshme. Otmar Hitzfeld kishte tentuar ta kontaktonte Bunjakun nprmjet telefonit mobil. Pasi q Bunjaku nuk e njohu numrin, ai nuk u prgjigj fare. N fund, ai u njoftua nga trajneri i Nurnbergut, Michael Oenning, se at e pret nj bised me Hitzfeldin. Hern e dyt ai iu prgjigj thirrjes s selektorit zviceran.Debutimi n prfaqsuesen e ZvicrsM 14 nntor t ktij viti, Bunjaku debutoi n prfaqsuesen e Zvicrs, n ndeshjen miqsore kundr Norvegjis. N minutn e 46-t ai e zvendsoi Eren Derdiyokun dhe pati nj paraqitje mjaft t mir.