Agresorë me armë kanë sulmuar një ndërtesë qeveritare në qytetin lindor të Jalalabad të Afganistanit dhe morën dhjetëra pengje, pasi një bombardues vetëvrasës shpërtheu në portën hyrëse. Askush nuk ka marrë përsipër përgjegjësinë për sulmin, megjithëse ISIS lëshoi një deklaratë ku mohonte përfshirjen.


Një dëshmitar i quajtur Obaidullah, tha se sulmi filloi kur një makinë e zezë me tre pasagjerë shkoi në hyrje të një ndërtese të përdorur nga departamenti i çështjeve të refugjatëve. Një njeri i armatosur doli dhe filloi të ulëriste. Një kamikaz shpërtheu në derë dhe dy persona të armatosur hynë në ndërtesën, e cila ndodhet në një zonë afër dyqaneve dhe zyrave të qeverisë. Minuta më vonë, makina shpërtheu duke plagosur njerëzit në rrugë, tha Obaidullah.


“Ne pamë disa njerëz të plagosur dhe ndihmuan për t’i mbajtur ata larg”, tha ai.


Tetë të plagosur u dërguan në spitalet e qytetit, thanë zyrtarët. Me luftimet ende të vazhdueshme, numri i viktimave ka gjasa të rritet. Ndërsa forcat e sigurisë rrethuan zonën, ende dëgjoheshin krisma të armëve të zjarrit dhe ato që mendohet të ishin shpërthime me granata dhe një re e zezë tymi doli në qiell.


Sohrab Qaderi, një anëtar i këshillit lokal të provincës, tha se rreth 40 vetë u morën peng brenda ndërtesës. Ai tha se një peng kishte telefonuar shërbimet e sigurisë, duke thënë se agresorët kishin urdhëruar njerëzit që të mos lëviznin.


Një zëdhënës i qeverisë së provincës, Attaullah Khogyani, tha se sulmi ndodhi gjatë një takimi me OJQ-të që punonin në çështjet e refugjatëve.  Megjithëse është e paqartë nëse ekziston ndonjë lidhje e drejtpërdrejtë, ka pasur një rritje në sulmet e ISIS, pasi shpresat për bisedimet e paqes midis qeverisë dhe talebanëve janë rritur pas një armëpushimi tre-ditor muajin e kaluar.


Sulmet janë përqendruar në Jalalabad, qyteti kryesor i provincës Nangarhar, në kufirin me Pakistanin ku luftëtarët ISIS u shfaqën së pari në fund të vitit 2014. Viktimat shtohen në Afganistan, pasi në provincën perëndimore Farah, 11 vetë u vranë kur autobusi i tyre u godit nga një bombë në anë të rrugës.


Në këtë sulm 40 persona mbetën të plagosur, ndërsa zëdhënësi i guvernatorit të provincës, Naser Mehdi, i tha Radios Evropa e Lirë se shpërthimi ka ndodhur kur autobusi ka qenë duke udhëtuar përmes qarkut Bala Balik, mëngjesin e së martës.


Zëdhënësi i policisë së rajonit, Muhibullah Muhib fajësoi militantët talibanë, të cilët kanë prani të fuqishme në provincën Farah.


Ka qenë bombë e vendosur nga talibanët, për të goditur forcat e sigurisë, por, për fat të keq, ka goditur një autobus pasagjerësh, tha Muhib.


Sipas zyrtarëve, në mesin e të vrarëve ka gra dhe fëmijë. Gjithashtu të martën, agresorë të panjohur morën peng 22 vetë nga automjetet në një autostradë që lidh Kabulin dhe Gardezin, një qytet kyç në provincën lindore të Paktisë.


31 korrik 2018 (gazeta-Shqip.com)