brbrMesditen e se martes kryetari i PBDNJ Vangjel Dule ka zhvilluar nje takim me kreun e PD Lulzim Basha duke shenuar keshtu nje hap afrimi me opoziten Edhe pse kjo eshte hera e pare qe Dule hyn ne seline e PD bashkepunimi me te djathten ka qene prezent edhe ne zgjedhjet lokale te 2015 Ne qershorin e vitit te kaluar demokratet terhoqen 2 dite para zgjedhjeve kandidatin e tyre ne Finiq per te forcuar kandidatin e PBDNJ ndersa vete Dule shpalli se ne Sarande forca e drejtuar prej tij do te votonte per kandidatin e PDbr
Prej muajsh marredheniet mes Vangjel Dules dhe Partise Socialiste nuk jane te mira dhe krisja nisi ne momentin qe partia qe mbron interesat e komunitetit cam u be pjese e qeverisjes dhe zgjedhja e Shpetim Idrizit ne postin e nenkryetarit te kuvendit u pasua nga doreheqja e Vangjel Dules nga numri dy i Parlamentit Nje tjeter takim qe Lulzim Basha zhvilloi ne zyren e tij ne parti ishte dhe ai me kryerepublikanin Mediu nje takim rutine ky pasi PR mbetet aleati me i ngushte i demokrateve Pas aleateve Basha ka mbledhur krenaret e degeve te PD per te pergatitur protestat qe opozita do te zhvilloje ne te gjithe Shqiperine Pervec protestave opozita ka planifikuar edhe takime me qytetaret per tiu sqaruar atyre edhe platformen e saj per vendin brbr
br