Rudnica
Vzhguesit nuk besojn rezultatet e analizave

Komisioni qeveritar pr personat e zhdukur nga Kosova nuk u beson t dhnave t prokuroris serbe, sipas t cilave analizat nuk sjellin prova pr varrez masive n zonn e Rudnics n jug t Serbis.


Zyrtar t komisionit qeveritar pr persona t zhdukur nga Kosova, thon se jan t bindur se n Rudnic, n jug t Serbis, ekziston nj varrez masive me trupat e rreth 250 shqiptarve t vrar gat lufts s Kosovs. Kshtu thot pr “Doje Vele” Prenk Gjetaj, udhheqs i ktij komisioni, pas njoftimeve t dhna nga prokuroria serbe pr krime lufte se analizat e bra deri tani nuk kan sjell prova q vrtetojn ekzistencn e mundshme t varrezs masive n Rudnic.


Megjithat prokuroria serbe thot se hetimet do t vazhdojn n bashkpunim me misionin europian EULEX. "sht me rndsi t theksojm se hulumtimi ka qen i njanshm, ne kemi qen aty vetm si vzhgues dhe dyshimi pr varrez masive nuk sht vetm n oborrin e objektit t ndrmarrjes publike serbe, n Rudnic, por nn themelet dhe nn ndrtesn e ndrtuar pas lufts n Kosov", thot Prenk Gjetaj.
#