Grupi hetimor nuk ka asnj t re pr identifikimin e 13 skeleteve t gjetura pran Dajtit

Zbulimi i varrit masiv pran Dajtit n fillim t ktij viti vuri n lvizje gjith strukturat e shtetit, por deri m tani nuk sht identifikuar asnj nga personat e vrar n periudhn e komunizmit, 13 skeletet e t cilve ndodhen n morgun e Tirans. Edhe pse hetimi nisi nga t gjitha institucionet njhersh, ende nuk ka asnj t re. Madje, edhe qeveria ngriti nj Task-Forc, me n krye zvendsministrin e Brendshm, Avenir Peka, pr hetimin e krimeve t komunizmit, por nuk ka asnj t re. Ndrsa prokuroria, me t hapur kt shtje, nuk mundi ta oj m tej, por ia delegoi dosjen policis pr veprime t tjera.


Prokuroria

Prokuroria ka pezulluar prkohsisht hetimet pr eshtrat e gjetura n nj varr masiv rrz malit t Dajtit n Tiran, duke ua kaluar veprimet e mtejshme oficerve t policis gjyqsore. Nga verifikimi i materialeve nuk ka rezultuar vepr penale, ndrsa sht urdhruar mjeksia ligjore q t verifikoj vitin e sakt q personat kan ndrruar jet. Hetuesit kan marr n pyetje personat q i kan gjetur eshtrat, si dhe sht hapur nj verifikim i plot, duke urdhruar mjeksin ligjore t kqyr kufomat. “Dosja i sht deleguar policis pr plotsime, dhe nse mund t ket vepr penale, ather duhet ta referojn n prokurori. N t kundrt, dosja do t pushohet”, than burimet nga Prokuroria e Tirans. Grupi hetimor i ngritur pas gjetjes s eshtrave pohon se ka urdhruar pr kryerjen e do procedure ligjore, megjithat vepra penale, nse ekziston, sht amnistuar ose parashkruar, ka do t thot se roli i prokuroris n kt verifikim sht dytsor. Hetuesit q jan marr me t ashtuquajturin “varri masiv 313”, deklarojn se disa nga eshtrat q kan shkuar n mjeksin ligjore kan qen t paplota dhe ato jan gjetur n varre t cekta, t mbshtjella me qese t zeza.


Ekspertt

Mjeksia Ligjore vlerson se n skeletet e ekzaminuara deri tani ka vlera identifikuese t ndryshme. Pavarsisht se q n muajin shkurt kartelat pr do skelet t gjetur jan drguar n prokurori, mjeksis ligjore nuk i jan krkuar verifikime t tjera. Mjeksia Ligjore ka ndrtuar 13 skelete, nga t cilat dy jan femra. Sipas t dhnave nga Mjeksia Ligjore, kjo nuk sht hera e par q jan gjetur eshtra n “repartin 313”, nga njerz q krkonin t afrm t tyre, t vrar gjat regjimit komunist. Sipas t dhnave, skeletet e gjetura n rrz t malit t Dajtit jan rindrtuar dhe ndaj tyre jan kryer ekzaminimet shkencore si: prcaktimi i gjinis, gjatsis trupore dhe marrja e kampioneve kockore. Nga analiza antropologjike jan saktsuar shum t dhna. N kartelat personale t do skeleti jan shnuar shenjat e ndryshme t gjetura n kocka, q mund t ndihmojn n identifikimin e t vrarve t komunizmit. Pr kryerjen e analizs antropologjike, burimet nga Mjeksia Ligjore shpjegojn se fillimisht eshtrat jan drguar pr analiza pr t zbuluar nse n brendsi t tyre ka edhe substanca t tjera. Specialistt shpjegojn se zakonisht n dherat prreth skeleteve gjenden dhe vlersohen mbetje q mund t ken ardhur nga kalbzimi i objekteve t ndryshme. Edhe n kt rast jan identifikuar objekte t ndryshme, q jan shnuar n kartelat personale.
#