Qndrimi
Nnkryetari i LSI-s krkoi q t zbatohen sugjerimet e OSBE-ODIHR-it

Nnkryetari i LSI-s, Petrit Vasili, bri thirrje dje, n nj konferenc pr shtyp, q “t gjith partit t ulen n tavolinn e bisedimeve pr t reflektuar lidhur me reformn zgjedhore”.
Sipas tij, “do tentativ pr prmirsimin e zgjedhjeve pa prmirsuar ligjin zgjedhor, mbetet vetm demagogji dhe q nuk ka t bj me shqetsimin pr zgjedhje korrekte n Shqipri”. “Jemi ktu pr t
apel edhe nj her, si edhe m par, pr t nisur punn pr reformn zgjedhore, pasi nj nga kredot themelore t LSI-s kan qen gjithnj zgjedhjet me standardet t larta”, deklaroi Vasili. Sipas tij "politika ka konsumuar qindra deklarata, duke shprthyer dhe n patos t jashtzakonshm pr nevojn e standardeve m t mira zgjedhore, por momentit kryesor q duhet t dshmojn vullnet pr arritjen e ktyre standardeve po i shmangen n mnyr t vazhdueshme". Nnkryetari i LSI-s shtoi se sezoni i ri politik n shtator duhet t ket kryefjal t tij nisjen e puns intensive pr nj reform zgjedhore sa m t mir, duke reflektuar do lloj sugjerimi t faktorve ndrkombtar. Ai tha se vnia n jet e sugjerimeve t publikuara n raportin e OSBE/ODIHR pr zgjedhjet n vendin ton, siguron parametra t nj Shqiprie, e cila duke qen tashm nj vend europian, qytetart e t cilit do t lvizin lirshm n Europ, duhet t ket edhe zgjedhjet q meriton.
#