N Gjykatn Ndrkombtare t Drejtsis ka prfunduar seanca dgjimore rreth ligjshmris s pavarsis s Kosovs, n t ciln kan prezantuar argumente 29 shtete.Gjat procesit nntditor n Gjykatn e Bots, prfaqsues nga 14 shtete kan deklaruar se shpallja e pavarsis s Kosovs nuk ka qen n kundrshtim me asnj norm t aplikueshme t s drejts ndrkombtare. Zyrtar nga kto shtete, prfshir delegacionin kosovar, kan krkuar nga gjykata q nse vendos t mos nxjerr mendim kshilldhns, ather t deklaroj qart se pavarsia e Kosovs sht n prputhje me ligjin ndrkombtar.N favor t qndrimit serb n GJND jan pozicionuar 12 shtete. Ato jan munduar t bindin gjykatsit se Kosova nuk kishte t drejt t pavarsohet nga Serbia pr shkak se kjo, sipas tyre, nuk lejohej nga Rezoluta 1244 dhe e drejta ndrkombtare.N seancn dgjimore ka befasuar Burundi. Ky shtet, q nuk e ka njohur pavarsin e Kosovs dhe sht pritur t rreshtohet me aleatt e Serbis, ka mbajtur nj qndrim q n mas t madhe sht n favor t Kosovs. Kshtu ka vlersuar, dit m par, edhe ministri i Jashtm, Sknder Hyseni. Prfaqsuesi i Burundit ka thn se Kosova do t vazhdoj t jet shtet, edhe nse Gjykata do t vendoste kundr saj.Ndryshe, n ditn e fundit t procesit dgjimor n Hag kan folur prfaqsuesit e Venezuels dhe Vietnamit.Ata kan prsritur tezat se Kosova ka shkelur Rezolutn 1244 t Kshillit t Sigurimit dhe, rrjedhimisht, edhe sovranitetin dhe integritetin territorial t Serbis.Venezuela dhe Vietnami kan pohuar se e drejta pr vetvendosje mund t zbatohet vetm n rastet e kolonive, ndrsa Kosova nuk e ka kt t drejt, ka raportuar Radio Evropa e Lir.Prfaqsuesi i Venezuels ka theksuar se shqiptart e Kosovs i kan gzuar t gjitha t drejtat n kuadr t Serbis.N mbyllje t prezantimit t argumenteve gojore, tre nga pesmbdhjet gjykatsit e GJNDs kan parashtruar nga nj pyetje pr t gjitha shtetet pjesmarrse n dgjimin publik. Kta gjykats jan nga Brazili, Maroku dhe Sierra Leone, q nuk kan njohur shtetin e ri.Kryetari i Gjykats s Drejtsis ka krkuar nga shtetet pjesmarrse n procesin rreth Kosovs q prgjigjet me shkrim pr kto pyetje ti deponojn n Hag m s largu m 22 dhjetor.Ministri i Jashtm, Sknder Hyseni, ka deklaruar pr Radion Evropa e Lir se dshmit n Hag kan konfirmuar argumentet e Kosovs, pra legjitimitetin e vendimit pr shpalljen e pavarsis si artikulim i vullnetit t popullit pr vetvendosje.do vzhgues mund ta hetoj se argumentet flasin n favor t pavarsis s Kosovs, ka thn ministri i Jashtm i Kosovs, Sknder Hyseni.Ndrkaq, zvendsshefi i delegacionit t Serbis, Sasa Obradovic, ka deklaruar se sht i knaqur me debatin dhe ka shtuar se kurr n historin e GJND-s mendimet nuk kan qen kaq t ndara.