Disa gra, kur msojn q kan mbetur shtatzn, mund t jen krejt t sigurta q duan abortin dhe nuk duan ta diskutojn me asknd. T tjerat mund t jen m pak t sigurta dhe t ken nevoj t bisedojn me hollsi pr situatn e tyre nj-dy her.Nse keni nj partner, sht ndoshta gjja m e natyrshme t bisedosh s pari me t. N fund t fundit, shtatznia dhe fmijt duhet t jen nj prgjegjsi e prbashkt. Nse nuk mund ose nuk doni t bisedoni me partnerin tuaj, ndoshta mund t'i besoni dikujt tjetr: nj prindi, nj motre, nj vllai ose nj shoqeje t ngusht.Disaher sht mir t bisedoni me nj t panjohur pr kt shtje. N qendrn e maternitetit, n klinikn pr planifikim familjar, klinikn rinore ose klinikn e aborteve, ju mund t flisni me nj mami ose nj kshilluese, n privat ose me partnerin tuaj.Kshillimi synon t'ju ndihmoj t arrini n vendimin tuaj, dhe jo t ndikoj tek ju n njrn ose n tjetrn an.Mamit dhe kshillueset, si mjekt, jan t detyruar t respektojn konfidencialitetin (fshehtsin e bisedave). Ata nuk do t'i tregojn bisedn tuaj askujt tjetr pa lejn tuaj. Mund t konsultoheni me kshilluesen tuaj shum her sa t dshironi, madje edhe pas kryerjes s abortit.Abortet kryhen zakonisht n nj klinik gjinekologjie spitalore. Gjithmon, ju duhet t shihni nj doktor para se t bni abortin. Klinika e maternitetit, klinika e planifikimit familjar ose klinika rinore mund t'ju kshilloj se me k t kontaktoni dhe kur t vini.Pyetje t rndsishmeShumica e njerzve kan ndjenja t prziera pr sa i prket abortit. shtjet praktike dhe "t prekshme" nuk jan t vetmit faktor q prcaktojn se si ne ndihemi dhe veprojm. Na prekin edhe mendime dhe emocione m t thella dhe m pak t kuptueshme. Ndjenjat pr trupin ton, pjellorin ton, lindjen e fmijve, t qent prind, brjen e asaj q sht "e drejt" ose "e gabuar" t gjitha kto gjra dalin pr t luajtur nj rol kur ne prballemi me nj vendim pr t vazhduar ose mbaruar nj shtatzni.Ka disa pyetje q ju mund t'i bni vetes, dhe ndoshta t diskutoni rreth tyre me partnerin tuaj dhe/ose nj kshilluese, pr t'ju ndihmuar t arrini n nj vendim t menduar. Pr shembull:

A e kam menduar mir kt shtje?

A po bj at q dua un, ose po influencohem nga t tjert?

Cilat jan nnkuptimet pr mua/ne nse lindim nj fmij sot? Cilat jan nnkuptimet pr mua/ne nse bj abort sot?

far do t thot t bhesh prind?

A dua un t bj fmij me kt burr sot pr sot?

Si do t ndikonte aborti n marrdhniet q kam me partnerin tim?

A dua q ai t prfshihet n kt vendim?

Si do t ndikonte nj fmij n financat/punn/studimet e mia?

A po m thot dika nga brenda meje q sht gabim t bj abort?