0
brbr

brbrSyte jane te rendesishem per te gjithe dhe eshte e nevojshme ti kushtohet rendesi Per disa veprime te cilat jane bere te perditshme ndoshta ende nuk e dime qe ndikojne keq tek syte tane e eshte mire ti shmangni sa me shumebrbr
brbrJa cilat jane atobrbr

Perqendrimi i tepruar ne celularin tuaj

brbrPerqendrimi dhe perdorimi i tepruar i celularit tuaj demton syte dhe i ben ata me te dobet dhe delikat ndaj demtimevebrbr

Shikoni televizor gjate nates

brbrNe fakt te shikoni ne cdo lloj ekrani gjate nates ne erresire perfshi ketu celularet kompjuterat e-reader-at eshte e demshme per ju Niveli i drites ndryshon dhe syte tuaj duhet te sforcohen per tu perqendruar Perqendrimi i tepert ben qe ato te demtohenbrbr

Flini me lentet vene

brbrSado i lodhur te jeni kur bini per te fjetur mos flini me lentet vene Jo vetem qe rrezikoni te infektoni syte tuaj por edhe i demtoni ato ne menyre te vazhdueshmebrbr

Ferkoni syte

brbrNese ju ferkoni syte tuaj mund ti demtoni ato pa e ditur Ferkimi i forte i syve mund te kepuse venat e gjakut qe ndodhen pas tyrebrbr

Nuk ushqeheni shendetshem

brbrDieta dhe ushqimi i shendetshem i  ben mire edhe syve tuaj Mundohuni te konsumoni ushqime qe i bejne mire syve dhe forcojne shikimin tuajbrbr

Teproni makiazhin

brbrMakiazhi i tepruar e sidomos ne zonen e syve eshte gjithmone i demshembrbr

Nuk flini gjume mjaftueshem

brbrMungesen e oreve te gjumit te paret qe e vuajne jane syte tuaj Nese nuk flini mjaftueshem do te ndiheni me te lodhur e syte tuaj do te sforcohen per veprimtarine e tyrebrbr

Nuk i mbani syzet tuaja apo syzet e diellit

brbrJu neglizhoni te mbani syzet e shikimit apo edhe ti mbroni syte tuaj nga dielli Mos e lini pas dore sepse do te ndjeni problem ne vitet pasardhesebrbr

Nuk vizitoni okulistin rregullisht

brbrEdhe nese nuk keni probleme me syte tuaj eshte gjithmone mire te beni vizite here pas here tek okulisti Do ju ndihmoje te dini gjendjen e shendetit te syve tuaj cdo koheKPbrbr