Tirana zyrtare ka bindjen e plot se pavarsia e Kosovs sht e paprekshme. Ministri i Punve t Jashtme, Ilir Meta, deklaroi dje se nuk ka asnj rezolut t njanshme t Shqipris n OKB pr Kosovn. Shefi i diplomacis shqiptare hodhi posht pretendimet e Serbis se ka qen e motivuar pr rezolut, pr shkak se edhe Shqipria do t paraqiste nj t till pr Kosovn. Pr projektrezolutn serbe, Meta theksoi se ky draft nuk kontribuon pr paqen dhe stabilitetin n rajon. “Kam thirrur ambasadorin e Serbis n Tiran, ku i sht
e ditur se Shqipria nuk tenton t paraqes asnj rezolut t njanshme dhe nuk do donte q Serbia ta paraqiste n OKB se kjo nuk kontribuon n paqen dhe stabilitetin n rajon”, - tha Meta. Sipas zvendskryeministrit Meta, opinioni i dhn nga Gjykata Ndrkombtare e Drejtsis pr pavarsin e Kosovs, vese prforcoi edhe m tej legjitimitetin e vendimit t marr nga Parlamenti dhe populli i Kosovs, njkohsisht fakton q gjithka u krye n prputhje me t drejtn ndrkombtare dhe duke respektuar rezolutn e Kshillit t Sigurimit. “Kjo tregon m s miri se sht koha q t gjith t’i izolojm ata element ekstremist, t cilt krkojn t vn n diskutim kufijt n rajonin e Ballkanit”, - theksoi zoti Meta, duke iu referuar deklaratave t ditve t fundit t disa subjekteve politike serbe pr pavarsimin e Veriut t Kosovs nga shteti am. Zvendskryeministri shqiptar nnvizoi: “sht e rndsishme q t gjith t punojm pr t’i hequr kufijt n Ballkan, sepse kjo sht e ardhmja e rajonit: nj Ballkan n Bashkimin Evropian. Ne dshirojm shum q edhe udhheqja e Serbis t tregoj prkushtimin e saj n kt drejtim”, - shtoi zoti Meta. I pyetur pr nismn serbe pr nj rezolut pr Kosovn, nj pretendim q erdhi pas fjalve se edhe Shqipria do t paraqiste nj t till, ministri Meta tha: “do pretendim nga ana e Serbis se ajo ka qen e motivuar pr paraqitjen e nj projektrezolute t njanshme, pr shkak se Shqipria do t paraqiste nj rezolut pr Kosovn, absolutisht q nuk qndron. Kjo, qoft edhe pr nj arsye shum t thjesht, sepse ambasadori i Serbis n Tiran sht thirrur me porosin time ktu n MPJ dhe i sht
e qart se Shqipria nuk tenton t paraqes asnj rezolut n mnyr t njanshme dhe se nuk do dshironte njkohsisht, q edhe Serbia apo kushdo tjetr t paraqiste nj rezolut t njanshme n OKB, pasi kjo sht rruga m e gabuar pr t kontribuar pr paqen dhe stabilitetin n rajonin ton”. Sipas zotit Meta, sht pikrisht bashkpunimi me komunitetin ndrkombtar, n mnyr t veant me BE-n, por edhe me partner t tjer shum t rndsishm dhe vital pr t ardhmen e paqes dhe stabilitetit t ktij rajoni, si jan SHBA-t, q sht mjaft i rndsishm pr integrimin e rajonit, andaj, nnvizoi Meta, “nj pretendim i till nuk mundet t qndroj edhe pr kt fakt shum t thjesht”. Lidhur me letrn drguar Sekretares s Departamentit Amerikan t Shtetit, zonjs Hillary Clinton, ministri i Punve t Jashtme, sqaroi prmes nj personazhi librash: “Nuk merrem me historit e Kim Philbyt. Kim Philby sht nj personazh i viteve ‘50-‘60, ndaj Kim “Philbyn mbajeni n bibliotekn tuaj, pasi sht personazh interesant”.