Mediat televizive shqiptare prjetuan nj dit t veant kur, n ekranet tona direkt nga salla e Galeris Kombtare t Arteve, gazetari i njohur italian Bruno Vespa moderoi programin e tij t njohur televiziv "Porta a Porta". Me lajtmotivin “Dy popuj, nj det, nj miqsi”, kthimi 20 vjet m par kur nisi rrugtimi i shqiptarve prdrejt Perndimit dhe liris prmes Adriatikut, dhe perceptimi i sotm i vet italianve mbi Migracionin shqiptar mes integrimit dhe zhvillimit, ishin n qendr t debatit "Porta a Porta", ku protagonist n panelin e drejtuar nga Vespa ishin Kryetari i Dhoms s Deputetve t Italis Xhanfranko Fini dhe kryeparlamentarja jon Jozefina Topalli, bashk me figura t rndsishme t jets italiane si dhe t rinj emigrant shqiptar, t cilt jetojn t integruar pas kaq vitesh eksod n shtetin fqinj.

Por, sipas Kryetares s Kuvendit tradita e shqiptarve pr t’i shkolluar fmijt n shkollat m t mira edhe kur mundsit ekonomike ln pr t dshiruar, sht nj nga pikat kye t integrimit t rinis shqiptare q jeton jasht.

Sipas kryedeputetit italian Fini, shqiptart n pak koh nuk do t ndjehen m t paragjykuar pr antarsimin e plot n Komunitetin Europian.