Berlini

Ministri i Jashtm gjerman, Guido Verstervelle, do t arrij t premten n Ballkan, ku pritet t jet n dy kryeqytetet e Serbis dhe Kosovs. Zdhnsi i Ministris s Jashtme t Gjermanis, Andreas Peshke, bri t ditur se, gjat qndrimit n Prishtin, Verstervelle do t takohet me udhheqsit e institucioneve shtetrore e politike t Kosovs dhe do t mbaj nj fjalim para deputetve t Kuvendit t Kosovs. Sipas zdhnsit, n fjaln e tij n Prishtin, Vestervelle “do t theksoj mbshtetjen e Gjermanis pr zhvillimin demokratik dhe t pavarur t Kosovs”. Zdhnsi i Ministris s Jashtme gjermane ka thn se vendi i tij angazhohet pr prmirsimin e marrdhnieve mes Kosovs e Serbis. “sht koha t fokusohemi n hapat praktik pr t normalizuar dhe prmirsuar marrdhniet mes Kosovs dhe Serbis”, ka thn Peshke. “Ne kemi qen nj ndr vendet e para q e kemi njohur Kosovn dhe nj nga shtetet q kan kontribuar n zgjidhjen e shtjes s Kosovs. Jemi shum t interesuar pr zhvillimin pozitiv t ekonomis dhe shoqris kosovare”, ka shtuar ai. Gjat qndrimit n Kosov, shefi i diplomacis gjermane do t takohet dhe me trupat gjermane q veprojn n kuadr t KFOR-it. Verstervelle do t vizitoj Kosovn n kuadrin e turneut t tij treditor n Ballkan. Turneu prfshin vizitat n Kroaci, Serbi, Bosnj-Hercegovin dhe Kosov. Sipas zdhnsit Peshke, turneu shpreh prkushtimin e Gjermanis pr integrimin e vendeve t Ballkanit n strukturat europiane. “Ministri i Jashtm do t nnvizoj rndsin e madhe q ka siguria dhe stabiliteti i Ballkanit Perndimor pr Europn, si trsi. E gjith kjo do t shihet n perspektivn europiane, q sht dhe qasja e Gjermanis ndaj t gjith rajonit”, ka thn Peshke.
#