Amal dhe George Clooney

Studimi në Britaninë e Madhe zbulon mbi 18 faktor kyç. Më e lehtë për ata që janë mbi 65 vjeç


Dashuria sht me t vrtet nj loj numrash. Shanset pr t gjetur personin e duhur, n qoft se i lihet rastsis s nj dite çfarëdo, sht nj n 562.


Të dhënat vijnë nga nj studim i kryer n Britanin e Madhe, n Universitetin e Bathit q ka llogaritur mundsit pr tu dashuruar me ndihmn e ekspertit n matematik, Rachel Riley.


Studiuesit, siç shpjegon Daily Mail online, i kan bazuar llogaritjet e tyre mbi 18 faktor kyç, mes t cilve statusi, mosha e dshiruar, trheqja fizike dhe lidhjet.


Kështu, është zbuluar q vetm 84.440 persona n Mbretrin e Bashkuar i plotsojn nevojat romantike t personit n nj mesatare me nj popullsi t rritur me mbi 47 milion. Kjo barazohet me nj person n 562 të tillë.


Gjja pozitive sht se mund t bhet diçka pr t rritur mundsin pr t gjetur personin e duhur: pr shembull duke folur me dik n palestr rrit mundsin me 15% për takime dashurore, t shijosh nj pije pas punës me 16%, t kontaktosh me faqet online t takimeve, 17%.


Nj e dhn q ndonjher mund t duket e papritur, sepse zakonisht mendohet q sht m e vshtir t gjesh dashurin kur plakesh dhe grupmosha me shanset m t mira sht kjo mes 65 -74 vjeç, q ka nj propabilitet mbi 304 pr t gjetur personin e duhur, ndrkoh q m t rinjt duket t jen m t penalizuar me nj mundsi mbi 1024.


8 gusht 2017 (gazeta-Shqip.com)