Pr tri dit t qndrimit t tyre n Kosov, dy ekspert t Organizats Botrore t Shndetsis, pasi t kthehen n Irland, n shtetin e tyre, do t hartojn nj raport.Kt dokument ata do tia drgojn disa dit m vin zyrs s tyre n Prishtin, n t cilin do t shpjegojn se si i jan prgjigjur autoritetet shndetsore t Kosovs, virusit A/H1N1.Por para se t hartojn raportin e tyre, mjekt do t vizitojn edhe disa qendra t Mjeksis familjare si n Prishtin, Pej apo Gjakov, pr tu njohur me mnyrn e trajtimit t ktij virusi.Zyrtar t Ministris s Shndetsis tregojn se ekspertt Brajan (Brian) Marsh, specialist pr kujdesin intensiv dhe Endrju Kenedi (Andrew Kennedy), bioinxhinier, vijn n Kosov me ftes t ministrit Alush Gashi.N takim me mjek, ata do tu japin kshilla n lidhje me prdorimin e disa ilaeve t ndryshme si antiviralve, antibiotikve etj. Do t diskutohet pr mnyrn e qasjes klinike n rastet q lidhen me gripin e derrit, thot Faik Hoti, zdhns i MSH-s pr Express.Sipas tij, para e mjekt nga OBSH-ja t largohen nga Kosova, ata do t ulen dhe me kolegt e tyre kosovar do t diskutojn se si t rriten kapacitetet spitalore dhe t dalin me nj raport se si jan menaxhuar rastet e gripit t derrit n Kosov.Pas disa ditsh ata ia drgojn nj raport final shefit t OBSH-s n Prishtin, se si kan reaguar kosovart ndaj gripit. Nuk presim q raporti t jet i ndryshm krahasuar me vendet e tjera t rajonit, thot zdhnsi Hoti.Ai shpjegon se sipas shnimeve t fundit, q ndryshojn vazhdimisht pr shkak se tash sht edhe koha e gripave sezonal, n Kosov jan konfirmuar 235 raste si pozitive.95 mostra, 10 prej t cilave kan rezultuar me vdekje, drgohen gjat dits s hn n Londr pr analiza shtes, shpjegon zyrtari i MSH-s.Sipas Hotit, kto mostra drgohen pr tri arsye kryesore q kan t bjn kryesisht me qartsimin edhe m shum t situats pas prekjes s Kosovs nga virusi i gripit t derrit.Arsyeja e par e drgimit t mostrave n Londr sht q t hiqet do dyshim pr arsyet e vdekjeve q kan ndodhur n Kosov si pasoj e ktij gripi. Arsyeja e dyt sht q t bhet nj vlersim i puns s Qendrs Kombtare pr Grip dhe e treta q t shihet nse n ndonjrin prej rasteve t gripit n Kosov, virusi ka psuar ndonj mutacion si ka ndodhur n disa vende t bots, thot Faik Hoti.Prndryshe, ekspert t Organizats Botrore t Shndetsis (OBSH) mbrrijn t hnn n Kosov pr t analizuar situatn lidhur me gripin e derrave, me krkes t ministrit t Shndetsis, Alush Gashi. Ekspertt e ksaj organizate nga Irlanda - Dr. Brajan (Brian) Marsh, specialist pr kujdesin intensiv dhe Endrju Kenedi (Andrew Kennedy), bioinxhinier, - do t nisin realizimin e nj misioni lidhur me menaxhimin klinik t pandemis s virusit A H1N1.