T lidhsh imagjinatn muzikore me katr klasik emocional, q bn epok dhe i dhan violins privilegjin gati hyjnor, me frymzime sa ekspresive, emocionale dhe romantike, - pr nj violinist tri ndjehet e nevojshme prvoja e gjat artistike.


Ndjekja e inteligjencs s Mozartit q u jep mundsi violinistit t shklqej jo vetm me shpejtsi me instrumentin e tij, por edhe n teknik, brilanc dhe virtuozitet; t dallosh muzikn nga harqet e violinave ashtu si edhe modernizoi audiencn, n verbri t plot, Bethoveni; t luash solo baladn e E. Yasye, q ka peshn e vlersimit si "mbret i violins”, dhe melodi me origjinalitetin m t lart, ku bhen bashk zemra, emocioni dhe poezi; dhe t ndjesh muzik q vjen nga nj histori e jashtzakonshme suksesi prej ‘800-s, kur kompozitori rus Wieniawski ngriti themelet e shkolls s violins n St Petrburg - kjo katrshe kompozitorsh t mdhenj botrore, u dha mbrm n salln e koncerteve t Akademis s Arteve, pr her t par n koncertin recital t violinistit t ri, Volf Haxhiaj, shoqruar n piano nga pedagogia e Akademis s Arteve, Fatma Spahiu.


Sonata nr.10 in si b magiore e Mozartit, sonata nr.5 e Beethoven-it, sonata nr.3 Balada e E. Ysaye, dhe scherzo-tarantelle op. 16 nga H. Wieniawsky ishte programi q u dha mbrm, przgjedhur nga violinisti i ri n prezantimin e par t recitalit.


Ndonse ka gjetur kompozitort m dinamik dhe ekspresiv n recitalin e tij Volfi Haxhiaj vjen me nj prvoj artistike pr t’u vlersuar, sidomos n hapat e tij t par. Kt e tregon nj paraqitje biografike e shkurtr, duke na prezantuar violinistin q merr guximin, dhe tregon energji npr t’u prballur n nj mjedis jo fort t leht, si sht ekzistenca e muziks klasike. Volfi vjen nga nj edukim muzikor i kompletuar qoft nga shkolla artistike “Jordan Misja”, i prgatitur nga msuesit Rita Selimi, dhe m pas me Roland Xhoxhin, ashtu dhe nga ajo akademike. far ka trhequr vmendjen tek violinisti i ri sht talenti, n rritje progresive. Pr kt arsye violina e Volfit njeh hert kontaktet me skenn duke ndrtuar nj karrier t shpejt artistike dhe me vler pr moshn e tij. Mjafton t prmenden disa pjesmarrje t tij n konkurse kombtare dhe ndrkombtare kur pr katr vite, gati njri pas tjetrit violinisti z vendin e dyt n konkursin “I. Petrela”, q organizohet n kryeqytet. Ndrsa n 2002 ai fiton mimin e par n “Fest talent”, duke pasuar me dy mime jasht kufijve- m 2002 merr mimin e par n garat e 4-ta, Internacionale n Prishtin; dhe n vitin 2009 fiton audicionin pr orkestrn e t rinjve t Evrops, t zhvilluar n Itali. Vetm nj vit m par, pra m 2008, Volfi kishte fituar audicion pr orkestrn “Kamerata Tirana”, ku u b pjestari m i ri i saj duke luajtur n violinn e par n t gjith sezonin koncertor 2008-2009 t ksaj orkestre.


Me kto formacione ai zhvillon nj aktivitet t dendur koncertor n Shqipri, Kosov, Maqedoni dhe Itali, duke bashkpunuar me instrumentist dhe dirigjent t njohur evropian e vendas, n salla t rndsishme koncertore. Dhe, ndoshta, ka qen emocionuese pr t riun e violins q realizoi koncertin e tij, t par, pas nj bindje t arsyeshme pr t dal n skenn n momentin e tij, edhe si nj fryt i bashkpunimit t gjat me pianisten e njohur Fatma Spahiu pedagoge n Akademin e Arteve. Spahiu sht e vlersuar pr karriern e saj si pedagoge e pianos, n prgatitjen e shum pianistve t rinj, nj pjes e t cilve jan vlersuar me mime t ndryshme brenda dhe jasht vendit. Ndrsa recitali, i mbrmjes s djeshme, me violinistin Volfi Haxhiaj, sht i 40-ti i saj brenda nj periudhe t shkurtr kohore, duke qen nj mbshtetje dhe inkurajim dhn muzikantve t rinj.