Ministri i Brendshm, Lulzim Basha, do t raportoj n Komisionin e Siguris n 20 korrik lidhur me prmbushjen e 3 kushteve t fundit pr liberalizimin e vizave. Pas vzhgimit edhe t ekspertve ndrkombtar n terren, ministri do t sqaroj ligjvnsit se ku sht arritur lidhur me prmbushjen e ktyre detyrimeve t fundit, n mnyr q shqiptart t lvizin t lir, ashtu si sht premtuar. Ndrsa sot, Komisioni i Siguris pritet q n prani edhe t ekspertit t OSBE-s t diskutoj projektligjin “Pr Kontrollin Parlamentar t Shrbimit t Fsheht Informativ dhe t Shrbimit t Siguris”, i cili, pr shkak t diskutimeve pr buxhetin, sht shtyr.