Luftë të vazhdueshme korrupsionit e krimit të organizuar
Brenda muajit gusht, qeveria do t jap nj prgjigje pr raportin e ekspertve t Komisionit Evropian lidhur me kushtet pr liberalizimin e vizave. Kryeministri Sali Berisha deklaroi dje gjat mbledhjes s qeveris se detyra kryesore gjat ktij muaji sht pikrisht analiza e raportit t ekspertve t Komisionit Evropian, t cilt vizituan Shqiprin n muajin korrik. Ndrsa, theksoi se heqja e vizave ka prbr dhe prbn nj nga objektivat m madhor t programit t ksaj qeverie. Ai krkoi luft t vazhdueshme kundr krimit t organizuar dhe korrupsionit, ka ishte edhe nj nga tri kushtet e KE-s. Kreu i qeveris falnderoi ndrkoh antart e kabinetit qeveritar, por dhe administratn pr seriozitetin me t cilin punuan pr t prmbushur detyrat e prcaktuara n udhrrfyesin pr vizat.


Raportet


“Heqja e vizave ka prbr dhe prbn nj nga objektivat m madhor t programit t ksaj qeverie. Kjo prbn, pa dyshim, nj nga arritjet m t mdha historike t shqiptarve dhe t kombeve q prfitojn nga kto vendime”, - deklaroi dje kreu i qeveris. Sipas tij, nuk ka aspekt tjetr m njerzor, sesa bashkimi i familjes n gzime apo hidhrime. “Solidariteti familjar sht themeli i mirsis. Por, nga ana tjetr, lvizja prbn edhe nj ridimensionim t dinjitetit, t mundsive dhe potencialeve”, - pohoi ai. N kt kudr, Berisha pohoi gjat mbledhjes s qeveris se Komisioni Evropian ka drguar raportet e grupeve t ekspertve q erdhn n korrik, pr t verifikuar zhvillimet dhe progresin e
n tri shtjet kryesore, t cilat u lan si detyr pr t’u vlersuar nga Kshilli i Komisionerve t KE-s, kur shpalli propozimin pr heqjen e vizave pr Shqiprin. “Raportet jan shum objektive. Ekspertt e drguar nga Komisioni dhe q prfaqsonin vende t ndryshme, patn rastin t’i “preknin” gjrat n vend. E kam thn edhe m par se Komisioni prdor praktikn e Shn Thomait. Megjithat, ne duhet t nxjerrim do problem t ngritur, pavarsisht nga arritjet. Kjo sht jashtzakonisht e dobishme, n mnyr q t procedohet m tej me reformat”, - tha Berisha. Kryeministri ka analizuar kriteret, duke vn theksin jo vetm tek puna e
deri tani dhe suksesi i arritur, por edhe tek nevoja pr t vijuar me vendosmri objektivat e vendosur. “Lufta kundr korrupsionit sht nj luft e pasosur, q nuk prfundon kurr, por e cila shnon sukses. N kt aspekt, shqyrtimi dhe rishqyrtimi i prpjekjeve tona n kt luft sht domosdoshmri, pr t konsoliduar at q sht arritur dhe pr t kapur nivel tjetr. Po ashtu, lufta kundr krimit t organizuar sht nj luft q nuk ndrpritet kurr. Suksesi i saj varet sa je n gjendje t konsolidosh at q ke arritur dhe me vendosmri t prcaktosh objektiva t tjera”, - deklaroi kreu i qeveris. Berisha ka falnderuar kabinetin qeveritar dhe administratn pr punn e
pr plotsimin e kritereve pr liberalizimin e vizave. Sipas tij, pa prkushtimin, mundin dhe djersn e punonjsve t administrats nuk do t kishte qen e mundur prmbushja e krkesave t udhrrfyesit pr nj nga vendimet m historike q merret pr shqiptart. “Gjat muajit gusht t studiohen raportet dhe n fund t muajit, sipas afatit t prcaktuar, t’u ktheni prgjigje. Ato krkojn nj shqyrtim kompleks”, - tha Kryeministri ndrsa ka theksuar se dy shtjet themelore dhe q nuk prfundojn kurr, jan lufta kundr korrupsionit dhe lufta kundr krimit t organizuar. “N kt drejtim, mekanizmat tan, makineria jon duhet t shohin se si t prmirsohet e prsoset m tej”, - tha ai. Kryeministri theksoi se pushimet e vers nuk duhet t shrbejn si shkak pr vonesa n kt drejtim. “Duke racionuar kohn, ekipet, stafet, t kombinuara edhe me pushimin, t keni si shtje t par shqyrtimin e raporteve t ardhura nga ekspertt, prgjigjet e tyre dhe nj plan pune pr problemet, t cilat jan afatgjata, sht e domosdoshme”, - theksoi kreu i qeveris.