Republikant ftuan dje PS-n q t bashkoj kapacitetet dhe vullnetet e saj n prpjekjen e prbashkt pr vazhdimin e rrugs s mtejshme t integrimit. Nnkryetari i PR-s, Neritan Alibali, shprehu dje bindjen se “duke punuar s bashku, integrimi i Shqipris n Bashkimin Evropian do t jet m i shpejt”. N kt mnyr PR-ja prshndeti dje vendimin e Komisionit Evropian pr t rekomanduar heqjen e vizave dhe lvizjen e lir t qytetarve shqiptar n vendet e BE. Sipas Alibalit, ky vendim sht rezultat logjik i puns s madhe t kryer me prgjegjsi t lart politike dhe institucionale nga qeveria, Parlamenti dhe institucionet e tjera t shtetit shqiptar, t cilt bn t mundur realizimin e ksaj ndrre t kahershme t shqiptarve.


“PR-ja falnderon qytetart shqiptar q me durim dhe me besim t admirueshm mbshtetn dhe inkurajuan prpjekjet e qeverin pr t plotsuar detyrimet e saj, t cilat i hapn rrugn finalizimit t ktij procesi. Ne jemi krenar q koalicioni qeveriss po realizon me sukses nj nga premtimet m t mdha q i ka
popullit shqiptar, para fillimit t mandatit t dyt t qeverisjes”, - deklaroi nnkryetari i PR-s z. Alibali.