Meta mbledh t gjith diplomatt shqiptar n bot. Detajet e takimit

Liberalizimi i vizave, statusi i vendit kandidat n Bashkimin Europian dhe njohja e pavarsis s Kosovs do t jen tre shtjet kryesore, t cilat do t diskutohen sot mes drejtuesve m t lart t vendit dhe ambasadorve shqiptar kudo n bot. Kshtu, paraditen e sotme do t elet Konferenca e Ambasadorve t Shqipris npr bot, pas dy vitesh mosmbledhje. Do t jet zv.kryeministri dhe ministri i Jashtm, Ilir Meta, protagonisti kryesor i konferencs s kthyer n nj tradit tashm pr diplomacin shqiptare. N ditn e par t saj, pas Mets, nj mesazh ambasadorve do t’ua jap edhe Kryeministri Berisha dhe po kshtu Presidenti Bamir Topi. M pas, me dyer t mbyllura, drejtuesit kryesor n Ministrin e Jashtme do t ndajn me ambasadort detyrat kryesore q ata duhet t zhvillojn prgjat nj viti. N nj prononcim pr mediat, zvendsministri i Jashtm, Selim Belortaja, thekson se Konferenca e Ambasadorve sht ngjarja m e rndsishme n jetn e Ministris s Punve t Jashtme dhe t shrbimit t jashtm n prgjithsi. Sipas Belortajs, ky sht nj shans i madh i krerve t misioneve tona jasht shtetit q t mblidhen n nj sall dhe t ken mundsi t komunikojn jo vetm me qeverin dhe institucionet qendrore, me ministrin dhe drejtuesit e saj. N lidhje me temat kryesore t ksaj konference, zvendsministri i Jashtm theksoi se ato jan pak a shum t njjta me konferencat e mparshme, por ksaj radhe bilanci q sjellin ambasadort sht vrtet m i pasur se vitet e shkuara. “Kuptohet q diplomacia e sivjetme do t vazhdoj t ket n fokus proceset e mdha t integrimit, integrimin e plot t vendit prtej liberalizimit t vizave, integrimin n BE. Tashm ambasadort vijn me m shum arritje, si sht antarsimi i vendit n NATO, me punn e lavdrueshme pr liberalizimin e vizave dhe me kalimin e t gjitha detyrave pr plotsimin e standardeve n drejtimin e integrimit europian t vendit”, theksoi zvendsministri i Jashtm. Por nga ana tjetr ai theksoi se n fokus t veant do ishte edhe lotimi i diplomacis shqiptare pr njohjen e pavarsis s Kosovs. “Konferenca sigurisht q do t ket n fokus procesin e vazhdimit t njohjes s Kosovs si shtet i ri dhe i pavarur, nj pun q do t intensifikohet gjat ktij viti, duke filluar me sesionin e OKB-s qw mbahet mw 14 shtator, por edhe problemet e mdha t marrdhnieve diplomatike, politike dhe ekonomike bilaterale”, theksoi zvendsministri i Jashtm. Nga ana tjetr, si risi t mbajtjes s saj Belortaja theksoi edhe ngritjen e departamentit q do t ushtroj dhe do t realizoj konceptin e diplomacis ekonomike. Ndrsa n nj prononcim pr mediat, sekretari i Prgjithshm i Ministris s Jashtme, Gazmend Turdiu, theksoi se prve integrimit t vendit, n Konferenc do t diskutohet edhe pr kontributin rajonal q mund t jap Shqipria. “Qllimi yn strategjik sht integrimi euroatlantik, natyrisht paqja dhe siguria, kryesisht n rajonin ton, sepse ktu jan edhe interesat tona parsore dhe kontributi q vendi yn mund t jap n bashkpunim me vendet e tjera demokratike n bot pr qetsimin, stabilizimin dhe paqen pr rajone t tjera t vshtira t bots”, theksoi Turdiu. Sipas tij, prvoja e grumbulluar e shefave t prfaqsive diplomatike dhe konsullore do t’u vlej edhe vet prfaqsuesve t Ministris son t Jashtme. Sipas Ministris son t Jashtme, n kt konferenc theksi do t vendoset n forcimin, profesionalizmin dhe rritjen e efikasitetit t shrbimit t jashtm n shrbim t sfidave t brendshme zhvillimore t vendit dhe rolit t ri dinamik t Shqipris n arenn rajonale dhe ndrkombtare.
#