Zdhnsi i Komisionerit Evropian pr Drejtsi dhe Pun t Brendshme, Riccardo Mosca dhe raportuesi pr Maqedonin n Parlamentin Evropian, Erik Maer, i kan drejtuar kritika Shkupit zyrtar pr regjimin e ri t vizave. Zdhnsi i Komisionerit pr Drejtsi dhe Pun t Brendshme, Riccardo Mosca deklaroi pr gazetn maqedonase Utrinski Vesnik se Maqedonia nuk sht e obliguar pr vendosjen e regjimit t vizave me Shqiprin.Sipas tij, rregullorja e BE nuk lejon nxjerrjen e vizave n pikat kufitare, por sipas tij ky detyrim tani pr tani nuk e obligon Shkupin pr marrjen e nj vendimi t till. Mosca, zdhnsi i komisionerit Fratini theksoi se Maqedonia dhe Shqipria duhet t mbajn llogari pr marrdhniet e tyre ndrfqinjsore.Sipas rregullores evropiane, nuk sht e mundur nxjerrja e vizave n kufi, por vetm npr konsullata dhe ambasada. N nj an ne i prshndesim nismat e vendeve q nuk jan antare pr harmonizimin e ligjeve me ato t BE-s. Por, kjo nuk sht nj detyrim pr Maqedonin.Maqedonia dhe Shqipria, gjat marrjes s ksaj nisme, duhet t marrin parasysh marrdhniet e mira fqinjsore. sht e qart se bhet fjal pr nj vendim politik t autoriteteve maqedonase, e cila ka pr synim harmonizimin e ligjeve t vendit me standartet evropiane. Por, megjithate sht n duar t autoriteteve t Shkupit se a do t miratohet nj vendim i till ose jo, deklaroi Mosca.Sipas medias maqedonase, edhe raportuesi evropian pr Maqedonin n PE, Erik Maer ka parashtruar pyetje rreth aplikimit t regjimit t ri t vizave pr shtetasit shqiptar. Ai ka krkuar q Komisioni Evropian t shqyrtoj pozitn e pals maqedonase, pr shkak se sipas tij ky vendim nuk sht detyrues pr Maqedonin, e cila n ann tjetr si thuhet krkon lehtsimin e vizave me BE-n.