Qeveria po prforcon infrastrukturn n pritje t vendimit pr liberalizim t vizave. T paktn 200 uniforma blu, do t zhvendosen n kufi n prputhje dhe me detyrimet e reja q sugjeron procesi. Gjat mbledhjes s qeveris, kryeministri tha se ky zhvillim sht pjes e reforms n polici, q nuk ka t bj aspak me shkurtime n burime njerzore. N mbledhjen e qeveris, kryeministri u fokusua gjat n ndryshimet q propozohen n ligjin pr arsimin e lart. Ndryshime q imponohen pr shkak t stadit t ri t zhvillimit me gati trefishim t degve t reja dhe numrit t studentve n universitete, dhe zbatimit trsor t Sistemit t Bolonjs.

Ajo far kryeministri trajtoi me shqetsim dhe krkoi zgjidhje, sht shtja e prkthimit t teksteve pr arsimin e lart, far do t shoqrohet dhe me prcaktimin e kostos financiare n buxhet.

N fillim t mbledhjes s qeveris, kryeministri parlajmroi ngritjen e brenda 3 javve t nj komisioni gjith-prfshirs me faktor t rndsishm t kombit, si brenda dhe jasht Shqipris me prfaqsues t qeveris qendrore dhe lokale n prag t 100-vjetorit t Pavarsis s vendit. Nj grup pune n drejtimin e zvends kryesministrit, do t prcaktoj gjith modalitetet e ngritjes dhe fuksionimit t komisionit, q do t drejtohet nga kryeministri. Berisha tha se 100 vjet Pavarsi e Shqipris sht nj ngjarje e madhe q meriton vmendjen e duhur edhe pr shkak t hapave t mdha, q ka
vendi drejt integrimit europian. Po kshtu, n mbledhjen e qeveris, sht vendosur zgjerimi i kategoris s prfituesve pr strehim, duke prfshir edhe akademikt, personalitete t shquara n fushn e shkencs, artit, kulturs, t sportit dhe fushave t tjera.

Vendimi “Pr trajtimin me strehim t npunsve civil t administrats s lart shtetrore dhe t funksionarve politik” prcakton se shqyrtimi dhe verifikimi i plotsimit t kritereve pr prfituesit do t bhet nga sekretart e prgjithshm t institucioneve dhe n rast se institucioni nuk e ka n organik funksionin e sekretarit t prgjithshm, nga titullari i institucionit. Vendimi prcakton q numri limit i prfituesve q deri m tani ka qen 100, t jet nga 150 deri n 200 subjekte prfituese.