Kryeministri libanez Saad Hariri mberriti ne Iran ku nisi nje vizite zyrtare 2 ditore ne perpjekje per te permiresuar marredheniet mes dy vendeve.

Sipas medias shteteorre iraniane kjo eshte vizita e pare e Hairirt si kryeminister ne Republiken Islamike dhe vjen vetem 1 muaj nga vizita e presidentit Ahmadinexhad ne Bejrut.

Ne e konsiderojme kete vizite si mjaft te rendesishme dhe shpresojme qe marredheniet mes Iranit dhe Libanit te thellohen me tej u shpreh Ministri i Jashtem iranian Manouchehr Mottaki.