Deputetja e PD-s: Mjaft me shpifje t turpshme, do t nxjerr dokumente komprometuese

Deputetja e Partis Demokratike, Albana Vokshi, iu prgjigj me kundrakuza deklaratave t prsritura t Partis Socialiste pr korrupsion nga ana e bashkshortit t saj n fushn e nafts dhe t gazit. Nprmjet nj deklarate pr mediat, t shprndar nprmjet motrs s saj, Mimoza Vokshi, deputetja e PD-s, e akuzoi kryetarin e PS-s pr nj sr aferash korruptive si kryebashkiak i Tirans dhe premtoi se do t bnte publike afera t reja t tij. “Duke filluar q nga dita e nesrme, me fakte dhe dokumente reale konkrete, do t denoncoj publikisht korrupsionin e Edvin Kristaq Rams dhe personave q me t i lidhin interesat e mdha materiale financiare. Mjaft m me shpifje dhe sulme t turpshme, Edvin Rama”, theksohet n deklaratn e Albana Vokshit.
Sipas saj, Edi Rama bhet qesharak me akuzat se bashkshorti i Vokshit ka nj pasuri prej miliarda dollar. “Bhesh qesharak Edvin Rama n lidhje me t ashtuquajturn pasuri prej 4 miliard dollarsh, gjoja dhurat q m sht
nga Kryeministri, gnjeshtr q as fmijt nuk e besojn. A e di ti q kjo shum sht gati sa gjysma e Prodhimit t Brendshm vjetor t Shqipris? Apo ndikimi i stimulantve q prdor, t’i bn t pamundura kto prllogaritje?”, ju drejtua Vokshi kreut t PS-s, prmes deklarats pr shtyp. Sipas saj, sht e turpshme t mendohet q nj kompani publike kanadeze si “Stream Oil & Gas” t bhet pjes e korrupsioneve qeveritare t nj vendit. “Deklaratat publike t kohve t fundit rreth ‘Stream’ jan dshmi e sulmeve ndaj investitorve t huaj dhe e dshirs s Edi Rams pr t’i larguar ata. Dhe nuk sht hera e par q ndodh kjo”, thekson deputetja demokrate. Po kshtu, deputetja e Durrsit e akuzoi n mnyr t drejtprdrejt Ramn pr afera korruptive me ndrtuesit n Tiran. “Sqaroj opinionin se subjektet detyrohen nga Edi Rama q n prfitim t lejeve t ndrtimit t’i japin atij pjesn prkatse. Konkretisht zoti Rama e di q n truallin ku kjo kompani ka kontrat me pronart, ai zotron 20% t ndrtimit, n emr t sekserit t tij Dritan Avllaj, i njohur n Tiran si ‘Tan Lepri’. Dokumenti q vrteton kt ortakri u publikua dhe n median periodike”, vijon Vokshi akuzat e saj. Po kshtu Vokshi theksoi se deklarimi i pasuris s saj sht kryer n mnyr periodike dhe konform rregullave ligjore. N kt kuadr ajo ftoi edhe Edi Ramn ta bnte kt deklarim n mnyr transparente, pr veten dhe pr personat q kishin bashkjetuar me t. Vokshi nuk harroi t theksoj se Rama dhe socialistt t cilt e kan akuzuar, do t prballen me ligjin.
#