PPE-t pranojn si zgjidhje t ngrit politik vetm transparencn prmes rrugs Kushtetuts dhe vendimeve t gjykatave. Kt i bri dje t qart Kryeministrit Sali Berisha, Luca Volontè, presidenti i grupit parlamentar t Partive Popullore t Evrops, n Kshillin e Evrops. Z. Volontè e cilsoi kt vizit n kuadr t bashkpunimit q qeveria shqiptare ka me Partit Popullore, nj forc politike kryesore n Kshillin e Evrops. Gjat ktij takimi ai rikonfirmoi edhe nj her qndrimin e PPE dhe grupit parlamentar t tyre n KE, t cilt u qndrojn deklaratave t KE-s, pr situatn politike n Shqipri, si dhe n lidhje me transparencn, e cila duhet t bhet e bazuar n Kushtetut dhe n vendimet e gjykatave. Kryeministri Berisha e informoi at n lidhje me zhvillimet e fundit politike n Shqipri, por edhe pr arritjet dhe rezultatet q ka pasur Shqipria, si n zhvillimet e brendshme ashtu edhe n drejtim t integrimit evropian. “T gjitha kto zhvillime, - theksoi Kryeministri Berisha, - kan ardhur fal reformave serioze, prkushtimit dhe performancs t lart t qeveris dhe funksionimit t demokracis n do hallk t saj”. Presidenti i grupit parlamentar t PPE-ve n Kshillin e Evrops prshndeti t gjitha arritjet n Shqipri, ku sipas tij, funksionojn institucione me nj demokraci solide, si dhe nj shtet ligjor mjaft t konsoliduar. Gjithashtu, Volontè vlersoi si shum t rndsishm hapat e par dhe t njpasnjshm q po bn Shqipria drejt integrimit n familjen evropiane. N prfundim t ktij takimi, Volonte theksoi se PPE dhe grupi i tyre parlamentar n KE prshndesin t gjith angazhimin dhe qndrimin e qeveris shqiptare, si dhe vullnetin e saj t padiskutueshm n mbrojtjen dhe forcimin e shtetit ligjor, si dhe t parimeve t KE-s ndaj funksionimit t shtetit ligjor.