Votimi në mënyrë elektronike eliminon komisionerët, subjektivizmin, rrit transparencën, por dhe numrin e votuesve
Si pak her, ekspertt dhe politika bashkohen n nj mendje. Dhe kur bhet fjal pr teknologjin e re n Shqipri, ata s’e kan t vshtir mendimin e prbashkt. sht fjala pr ekspertt e teknologjis dhe politikant, t cilt mbshtesin zbatimin n Shqipri t votimit elektronik. Sipas tyre, kjo metod e re do t rrit ndjeshm numrin e votuesve, por do t eliminoj dhe shum subjektivizmin dhe problemet q jan hasur n do zgjedhje n vendin ton. Politikant shqiptar, si t majt dhe t djatht, e konsiderojn kt metod trsisht t mundshme dhe pr kushtet e vendit ton, kur qeveria po investon mjaft n drejtim t teknologjis. Deputett e Kuvendit t Shqipris, Fatos Beja dhe Kastriot Islami, mbshtesin trsisht kt mnyr, ndrsa theksojn se kjo sht nj mundsi e madhe pr t shmangur problemet, edhe pse ka dhe politikan skeptik si kryesocialisti Edi Rama, q sht pro ksaj mnyre, por e konsideron t pamundur pr vendin ton. Po ashtu dhe ekspertt e huaj t pranishm n vendin ton mendojn se Shqipria i ka t gjitha mundsit pr t aplikuar votimin elektronik.


Politika


Deputeti demokrat Fatos Beja e konsideron trsisht t mundur votimin elektronik. Ai ka renditur avantazhet e ksaj metode t re, duke pohuar se do t ket m shum votues, do t’u jepet kjo mundsi pr her t par dhe emigrantve, gjithashtu do t ket dhe m pak mundsi pr probleme. Edhe kreu i republikanve, njkohsisht ministri i Mjedisit, Fatmir Mediu, e mbshtet propozimin e fundit t Kryeministrit Sali Berisha, duke pohuar se n kt mnyr do t eliminohet trsisht subjektivizmi. Por, pro ksaj metode t re shprehet dhe deputeti socialist, sekretari pr shtjet zgjedhore n PS, Kastriot Islami. Sipas tij, futja e ksaj teknologjie do t sillte shum avantazhe, sepse do t eliminonte komisionert, nj nga hallkat m t kontestueshme t proceseve zgjedhore n vendin ton. Edhe kreu i socialistve, Edi Rama, shprehet pro ksaj risie, edhe pse e mendon t pamundur pr vendin ton. Sipas tij, Estonia, ku zbatohet kjo praktik, sht nj vend shum m i zhvilluar se Shqipria, prandaj nuk mund t bhen krahasime mes dy vendeve.


Ekspertt


Por ekspertt hedhin trsisht posht kt argument. Jan pikrisht dy ekspert estonez, t pranishm n vendin ton, t cilt mendoj se Shqipria ka t gjitha mundsit q t prdor kt mnyr votimi. Sipas tyre, edhe n Estoni fillimisht sht par me skepticizm, por nga 2 pr qind q votuan n mnyr elektronike hern e par, hern e dyt kjo shifr shkoi n 15 pr qind. Ata mbshtesin votimin me elektronik, por dhe n mnyr manuale, metod kjo e prdorur dhe n vendin e tyre. Sipas ekspertve estonez, mjafton q t ket internet n do qendr komunitare dhe do qytetar do ta kishte trsisht t mundur q t votonte elektronikisht. Votimi elektronik sht prmendur si ide pak dit m par nga Kryeministri Sali Berisha gjat nj takimi q ai zhvilloi me homologun estonez. M tej, Berisha e ka prforcuar kt ide, duke e komentuar dhe n seanc plenare. N seancn e dits s enjte ai theksoi se do t modernizoj mnyrn e votimit, duke eliminuar kutit dhe flett e votimit.”N kt mnyr, - tha Berisha, - PS do t detyrohet t’u jap fund gjyqeve publike ndaj komisionerve t saj”.