Mund t ket pasur konflikt t astit. Kunetrit mohojn konfliktet familjare

Prokuroria e Krimeve t Rnda ka zbardhur itinerarin e punonjsit t Policis s Shtetit, Kol Ndreshaj, ditn e vrasjes m 29 gusht, ndrsa ka dyshime se ekzekutimi mund t ket qen pr shkak t konfliktet t astit. Sipas hetuesve, 41-vjeari patrullonte n zonn midis rrugs nacionale Koplik-Shkodr, ndrsa kishte lvizur edhe n disa raste drejt fshatit Re, ku ka pasur nj fest. “I ndjeri ka lvizur disa her n aksin rrugor Koplik-Shkodr me motor, ndrsa pr shkak t trafikut ka lvizur edhe n nj rrug lokale q t on drejt fshatit Re ku ka pasur nj fest. Patrullimi, sipas dokumenteve q kan mbrritur n prokurori, ka qen i qet dhe 41-vjeari nuk ka vendosur asnj gjob. Ka dyshime se gjat lvizjes n rrugn q t on drejt fshatit Re, Ndreshaj ka pasur ndonj konflikt t astit me disa emigrant q kishin mbrritur pr t festuar”, than burimet nga Krimet e Rnda, t cilat kan verifikuar edhe pistat e tjera hetimore.


Prokurort e Krimeve t Renda kan marr dshmit e dy kunetrve t policit t vrar, si dhe disa t afrmve t farefisit t bashkshortes me qllim evidentimin e ndonj konflikti apo problemi q viktima mund t kishte me persona t ndryshm. Ata nuk kan pohuar asnj fakt, apo dika t dyshimt, duke treguar se gjat ktyre viteve nuk kan pasur konflikte.


Ndrkoh ka prfunduar verifikimi i bllokut t gjobave dhe sht konstatuar se ka vendosur dhjetra gjoba. Por gjobat jan t hershme dhe jan kaluar pa konflikte nga ana e drejtuesve t mjeteve q jan penalizuar. Burime nga Krimet e Rnda deklarojn se jan vendosur disa numra n prgjim, ku hetuesit dyshojn se poseduesit e tyre mund t ken lidhje me ekzekutimin e policit.


Hetuesit deklarojn se punonjsi i Policis s Shtetit, Kol Ndreshaj, i ekzekutuar n ort e para t s diels n Rrethin e Malsis s Madhe, njihej si njeri problematik pr shofert e zons, madje duke u vendosur edhe gjoba t majme. Kjo ishte njra nga pistat hetimore t ngritura nga Prokuroria e Krimeve t Rnda, e cila ka sekuestruar edhe bllokun e gjobave t 41-vjearit t vendosura n muajin gusht. Nga marrja n pyetje e kolegve t viktims sht msuar se Ndreshaj kishte konflikte t vazhdueshme n zonn q mbulonte, madje shpeshher edhe fizike. Sipas akuzs, nisur edhe nga provat dhe dshmit e marra pas ngjarjes, Ndreshaj njihej si nj person q nuk toleronte aspak shofert, madje urdhronte edhe vartsit q t ishin t rrept. N disa raste sht konfliktuar n rrug edhe vet, duke i shnuar t gjitha ngjarjet n bllokun e gjobave dhe t evidencave t policis rrugore. Sipas hetuesve, 41-vjeari, oficer i policis rrugore, kishte konflikte edhe n muajin gusht, nj koh e mbushur me mjete me targa t huaja, pr shkak t ardhjes s emigrantve. Dyshohet se autort mund t jen emigrant dhe sapo kan kryer krimin, jan larguar n vendbanimet e tyre, duke humbur nga gjurmt e policis. Kjo e fundit thot se ende nuk ka asnj person t ndaluar apo t dyshuar, ka ua ka
m t leht autorve t largohen jasht Shqipris. Akuza thot se ka dyshime se ekzekutimi ka lidhje me detyrn dhe sht regjistruar me akuzn e “vrasjes pr shkak t cilsive t veanta”.
#