Pika nevralgjike e politiks s Ballkanit dhe Europs tani ka hyr n procesin e zgjidhjes s nyjeve q lidhnin shtresn e popujve q jetonin n kt kontinent t trazuar me shekuj nga mite , dogma t thata dhe ideologji mendurake.Historikisht ky kontinent ka prjetuar salvime t shumta, padrejtsi t papara ndonjher n bot pastaj heshtje me shekuj i ktij zri kontinetal ballkanik q thrriste pr lirin dhe heqjen nga zgjedha t pasojave t ln nga popujt e ardhur e jo autokton si psh nga orienti dhe sllavt e jugut. Mitet zakonet e ndryshme dhe etja pr dheun e t tjetrve nuk e la kt vend n paqe me vetveten dhe me popujt fqinj por e trazoi duke krkuar at q sht e huaj pr ata q krkonin dhe at q sht e ndaluar pr ata q heshtnin .Shekujt kalonin e vitet vinin por problemet ballkanike nuk pushuan, ato vetm sa u bn edhe m t njohura n bot ngase gjaku i pafajshm i popujve q krkonin lirin dhe pavarsin e tyre shkoi edhe n kanalet e bots s ndikimeve historike. Ashtu q kta akter nga mshira dhe pika e strategjis s ktij kontinenti, u detyruan t vendosnin nj kontroll dhe t fillonin t pastronin mentalitetin ballkanik duke futur nj mentalitet t demokracis dhe kulturs qytetruese pr t gjith ,t lir e jo t lir, t pavarur dhe n pritje t atyre q dshironin realizmin e vullnetit historik t tyre , se historia e shqiptarve po shkruhej n Ballkan dhe n analet e historis dhe diplomacis botrore.Kjo u pa nga mesi i viteve 80 e 90 kur edhe filloi shprbrja e Jugosllavis e cila ishte vetm nj ndrtes e krisur , pa themele dhe pa vullnet , dhe kshtu edhe s fundi me kalvarin q ndodhi n Kosov , ky kontinent hyri n historin e saj moderne dhe t nj procesi t katarzisit ballkanik. Kshtu q nga kto vite kur po lkundej ndrtesa e ish Jugosllavis e deri n vitin 99 proceset e demokratizimit dhe respektimit t vullnetit t popujve pr liri dhe pavarsi po bhej realitet i pakontestueshm dhe historik pr tr Ballkanin dhe Europn e qyteruar.Vullneti premtues q nga vitet e 90 e kndej tani nga SHBA t ishte fjal e dhn ata ndrmorn nj hap konkret n rehatimin dhe rehabilitimin e Ballkanit duke e paqsuar at dhe duke insistuar q ky vend t jet rregullator e jo rregullator pr Europn dhe botn n prgjithsi. Me an t intervenimit ushtarak t NATO-s u mbylln grshrt e hapura n kt kontinent.Ndrsa nga vitet 99 e kndej n politikn ballkanike sidomos n vendet ku filloi ky realitet i ri gjuha politike kishte filluar t prdorej n stilin e fmijve t demokracis .Kur dihej se deri dje gjuha politike n Ballkan ishte si helm pr shoqrin dhe ambientin ballkanik .Ndrsa tani gjuha politike n kt vend sht
si oksigjeni pr ajrin nj prbrs jetsor i domsodoshm . Ndrkaq themelet e nj politike t mirfillt kishin filluar, tani themelet e demokracis ishin hedhur , ndrsa shtetet lindnin n vullnetin e tyre t premtuar dhe me mjaft durim shpresonin n fitoren e liris dhe pavarsis s tyre. Erdhi koha kur pas pavarsimit t popujve dhe shprbrjes s ish Jugosllavis brenda ktij kontinenti , si dhe pas clirimit nga ajo form dhe drejtim i gabuar nj pik e paqart kishte mbetur n Ballkan dhe kjo pik ishte zemra e Europs , kt e pan t gjith gjat viteve 89 , 90, 99 ,se arsye e vetme pr t dal nga dy pengesa q kishin thyer n kurriz qenien shqiptare respektivisht at kosovare ishin sindromi i bizantinizmit t mpleksur. Kshtu kaluan disa vite prej se bashksia ndrkombtare hyri n Kosov dhe kjo cshtje mbeti n amulli , pr shkak t shum pengesave menaxhuese dhe problemeve etnike q ende ekzistonin , por njkohsisht edhe pr shkak t atyre dy pengesave q u cekn m lart bile ato m shum pengonin synimin ton drejt s ardhmes europiane. Mirpo kto dy pengesa pr tu shlyer nga qenia jon duhet koh dhe kt koh duhet shfrytzuar q t punohet n kt drejtim pra t sqarimit t identitetit ton kombtar ,kuluturor dhe t orinetimit ton n prgjithsi.Dhe krejt n fund si nyje e fundit e pazgjidhur n Ballkan ka mbetur Kosova dhe kjo tani gjendet para aktit t saj historik dhe determinimit t vullnetit t saj , fal bashksis ndrkombtare dhe atyre q sakrifikuan pr lirin dhe pavarsin e ktij vendi t salvuar me shekuj. Por edhe sa metra jan deri te akti i pavarsis s Kosovs kt mund ta dijn vetm SHBA t dhe KS i OKB s , ata jan duke i numruar metrat e fundit deri te rezoluta e re dhe njohja e ktij shteti q tani sht ngjizur. Kjo duhet t ndodh pr arsye q popujt jan t pajisur me t drejtn e dhn nga Perndia pr t prcaktuar fatin e tyre , prandaj shteti duhet t bazohet n vetprcaktim kombtar dhe demokracin. Kshtu q paqja dhe demokracia prbjn dy shinat mbi t cilat do t mund t ec suksesshm Kosova drejt prespektivs europiane ,sepse n kt mnyre edhe Ballkani dhe europa do t bheshin t sigurt pr demokracin dhe t ardhmen e tyre .