Sapo ka mbaruar seriali televiziv me regji te Gjergj Xhuvanit Ne kerkim te kujt te dielen ne mbremje ne Top Channel dhe ne facebook shperthen debati qe masakron filmin.
Te gjithe komentet shprehin hapur pakenaqesine ndaj serialit shqiptar duke kritikuar zymtesine skenarin e Dhimiter Xhuvanit lojen e aktoreve edhe pse me te miret dhe me te famshmit e skenes shqiptare. Film depresiv loje e dobet e aktoreve regji amatore... me keq se kaq nuk mund te flitej per nje film.

Cfare trajtoi seriali Ne kerkim te kujt

Realiteti shqiptar pas viteve 90 eshte ky subjekti i filmit artistik me 10 seri qe po prodhohet nga TCH. Me skenar te Dhimiter e Gjergj Xhuvanit dhe regji te ketij te fundit filmi me titull Ne kerkim te kujt trajton historine e nje familjeje ne Tirane ne vitet e para te pluralizmit.
Ashtu sikurse mijera familje shqiptare ajo behet viktime e nje plage te shoqerise vendase fajdet. Kjo drame shkakton problematikat qe shtyjne drejt krimit duke cuar keshtu personazhet te perballen me drejtesine e duke i dhene filmit ngjyrat e nje drame policore. Kasti i aktoreve perbehet prej rreth 80 personave duke nisur nga Kastriot Caushi Luiza Xhuvani Ndricim Xhepa Monika Lubonja Elidon Fino Margarita Xhepa Niko Kanxheri deri tek emrat me te rinj te kinematografise vendase.
Aktori Caushi interpreton ne rolin e hetuesit te policise gjyqesore Almir Bali qe do te kerkoje te zbardhe enigmen e krimit rreth se ciles zhvillohet ngjarja e filmit. Almiri eshte drejtuesi i gjithe grupit te xhirimit. Eshte nje personazh i vecante dhe eshte nje pergjegjesi shume e madhe ne kete investim shume te madh eshte shprehur aktori Kastriot Caushi.
Ndricim Xhepa luan rolin e nje biznesmeni te cilit i duhet te mbijetoje gjate periudhes se tranzicionit. Personazhi eshte nje biznesmen qe ka peshtjellimet e veta dhe kontradiktat e veta. Peshtjellon veten dhe personazhet e tjere te filmit tha Xhepa. Kastit vendas i eshte bashkuar edhe aktori shqiptar nga Kosova Luan Jaha. E ndjej veten te privilegjuar qe marr pjese ne nje projekt kaq prestigjoz. Ka qene endrra ime te jem pjese e aktoreve ne nje film te Xhuvanit pohoi Jaha.
Ne kerkim te kujt u realizuar nga nje staf profesional italian dhe shqiptar duke perdorur teknologjine e larte te Top Channel. Ky film artistik eshte i pari ne gjinine e tij ne historine televizive shqiptare.