Ambasadori amerikan John Withers ka vlersuar pavarsin e Policis s nj faktor n parandalimin e trafiqeve dhe krimit t organizuar. Diplomati theksoi se besimi i publikut pr forcat e rendit mund t fitohet vetm me korrektsin dhe jo manimplimin politik t uniformave blu.N konferenc e mori fjaln edhe kreu i prezencs s OSBE n Tiran, Bosch, i cili tha se n radht e policis nevojiten trajnime t vazhdueshme n mnyr q t arrihen rezultate n luftn anti-korrupsion.

Nga ana e tij, Ministri Bujar Nishani vuri theksin tek progresi q sht
n Polici n nivelin e shkollimit ao shkmbimet e eksperiencave me ndrkombtart.Deklaratat u bn gjat konferencs ballkanike pr Trajnimin dhe Lidershipin n Polici.