Opozita vijon sulmet ndaj ministres dhe kreut t QKR-s

Deputetja Olta Xhaka ka prsritur sulmin ndaj ministres s Integrimit, Majlinda Bregu, me drejtorin e QKR-s. “Majlinda Bregu dhe drejtori i QKR-s, n unison pretendojn se bashkshorti i ministres sht dorhequr nga kompania ‘MIA International’ m shum se nj vit m par. Qoft ministrja, qoft drejtori, gnjejn”, tha Xhaka. Sipas saj, kt e dshmon jo vetm dokumentacioni i QKR-s. Deputetja Xhaka mbante dje n dor nj letr t dats 12 korrik 2010, q sht e firmosur nga bashkshorti i ministres Majlinda Bregu, Namik Ajazi, nn cilsin e administratorit dhe ortakut t shoqris “MIA International”. Deputetja Xhaka bri publike edhe brendsin e letrs n fjal. “Pr shkak t karakterit t ngutshm, Namik Ajazi krkon t mbledh ortakt e kompanis ‘MIA International’ pr t dhn dorheqjen. Pra, deri prpara pak ditsh, Namik Ajazi, bashkshorti i Majlinda Bregut, jo vetm nuk kishte dhn dorheqjen, jo vetm firmoste si administrator dhe ortak, por vet pranon se kompania ishte aktive dhe se zotria n fjal ishte n funksionet e tij t plota si administrator dhe ortak”, tha Xhaka. Selia roz i drgon nj pyetje gjithashtu edhe drejtorit t QKR-s, duke thn: “Si ka mundsi q drejtori i QKR-s, edhe pse e mban t depozituar kt shkres, prsri ka paturpsin pr t dal dhe pr t zbatuar urdhrin e Majlinda Bregut, sipas s cils bashkshorti sht dorhequr nj vit m par”? Deputetja Xhaka theksoi se “gjithka sht e qart. Drejtori ka manipuluar dokumentet zyrtare dhe duhet t dorhiqet nj minut e m par. Prokuroria, nga ana e saj, q pardje duhet t ishte n zyrn e drejtorit t QKR-s”.
#