Ministri i Mjedisit, Lufter Xhuveli ka reaguar pas akuzave pr mashtrim lidhur me nivelin e ndotjes n vend, t bra kto nga Partia Socialiste. N nj deklarat pr shtyp ai u shpreh se u qndron fjalve t tij lidhur me at se Shqipria ka ngjitur 32 vende krahasuar me nj vit m par lidhur me ndotjen e mjedisit. Ministri Xhuveli akuzoi gjithashtu Bashkin e Tirans pr ndotjen e kryeqytetit. Sipas tij, hapja n t njjtn koh e rrugve dhe mosprfundimi i tyre n afatet e caktuara shkakton ndotje t mdha mjedisi n Tiran.