Ndryshe nga sa thon ekspertt e ekonomis, kryeministri spanjoll Hoze Luiz Rodrigez Zapatero ka deklaruar se qeveria e tij nuk e ka t nevojshme t krkoj ndihm nga Bashkimi Europian. Kryeministri reagoi lidhur me spekulimet n tregjet financiar sipas t cilve Spanja bhet gati t krkoj nj ndihm deri n 280 miliard euro. N konferencn e mbajtur n Bruksel, Zapatero tha se t gjitha deklaratat se pas Greqis, kriza do t prfshij Spanjn jan thjesht t pabazuara dhe t paprgjegjshme. Por, pavarsisht ksaj deklarate t kreut t qeveris, t dhnat ekonomike paraqesin nj tablo t zymt. Deficiti buxhetor i vendit ka arritur n 11 % t Prodhimit t Brendshm Bruto dhe papunsia n 20 %. Ajo q pr analistt prbn nj aspekt pozitiv sht se ndryshe nga Greqia, aktiviteti ekonomik i Spanjs sht m i gjall. Vendi mbulon 12 % t ekonomis n Eurozon, ndaj, n rast se Madridi do t konfirmonte paketn e ndihms prej 280 miliard eurosh, situata n Europ do t ishte dramatike.