brbrQe prej 21 majit te vitit 2008 Republika Ceke e ka njohur shtetin e Kosoves por presidenti i vendit Milos Zeman ka nje tjeter qendrim nga vendi qe drejton Ai eshte shprehur se personalisht nuk e njeh pavaresine e Kosoves dhe kjo eshte arsyeja se perse ekia nuk po dergon nje ambasador ne Prishtine Me nje gjuhe te ashper ne nje interviste per gazeten Novosti Zeman nuk nguroi ta quante numrin dy te qeverise se Kosoves njeheresh minister i Jashtem Hashim Thaci nje kriminel luftebrbr
brbrMilos Zemanbrbr
brbrQendrimi im eshte i njohur Kosova drejtohet nga nje regjim mafioz i financuar nga trafiku i droges E kam thene shume here publikisht se Hashim Thaci eshte kriminel luftebrbr
brbrZeman deklaroi se njohja e pavaresise se Kosoves nuk eshte kusht per anetaresimin e saj ne Bashkimin Evropian por gjithcka do te varet nga ajo qe do te arrijne Prishtina dhe Beogradi Per presidentin cek precedenti i Kosoves ka hapur kutine e Pandores dhe ka nisur nje proces te rrezikshem te ndryshimit te kufijve dhe integritetit territorial ne bote Qendrimet e presidentit cek ndaj Kosoves nuk kane qene te panjohura Qe prej vitit 2013 ai mbeshtet idene e revokimit te njohjes se pavaresie nga ekia qe duhet tu bashkohet 5 vendeve te BE Sllovakise Spanjes Greqise Rumanise dhe Qipros qe nuk e kane njohur shtetin e ri Sipas tij nuk mund te kete nje ambasade ceke ne nje territor qe e cileson regjim terrori te financuar nga mafia e droges Gjate nje vizite ne Beograd vitin e kaluar Zeman tha se kundershtonte krijimin e nje ushtrie te pavarur ne Kosove qe do te ishte ekuivalenti i ish UCK-se qe e konsideronte te perfshire ne krimebrbr
brbrbrbr
brbrbrbr
br