numerimi-300x181Tiranë- Deri kur kanë mbetur edhe tre qarqe të vendit për të përmbyllur rezultatin që ka dalë nga kutitë e votimit të 23 qershorit dhe këto rezultate nuk pritet të përbëjnë ndonjë ndryshim, ja se cilët do të jenë deputetët e ardhshëm të Parlamentit shqiptar.


Kështu, PS me 65 mandate, PD 49, LSI 17, PDIU 4, PR 3 dhe PBDNJ e PKDSH me 1. Qarku i Kukësit është barazim mes të majtës dhe të djathtës, ku demokratët kanë humbur një deputet, të cilin e ka marrë LSI. Apostol Goçi është deputeti më i ri i LSI në këtë qark. Por Partia Demokratike ka marrë një deputet në qarkun e Shkodrës, duke shkuar në 5 mandate me Gjovalin Bzhetën në një garë brenda llojit, duke ia marrë Partisë Republikane, të cilin deri dje e kishte marrë Gaspër Kokaj. Lëvizje dje ndodhën dhe në qarkun e Tiranës. PS ka humbur një mandat, Dashamir Pezën, duke ia marrë PD me Asllan Dogjanin.


Arben Malaj dhe Dritan Prifti kanë mbetur jashtë Parlamentit pasi që të dy kur nuk u kandiduan nga PS-ja, vendosën të dalin të pavarur në qarqet Vlorë dhe Fier.


Anastas Angjeli, Agron Duka dhe Musa Ulqini janë këto figurat që rikthehen në Kuvend këtë mandat. Angjeli dhe Ulqini me siglën e PS, ndërsa Duka kandidoi me siglën e Partisë Republikane në Shijak. LSI ka sjellë një numër rekord deputetësh në Kuvend, 18, bashkë me Spartak Brahon që kandidoi nën siglën e PS. LSI ka marrë deputetët jo vetëm në qarqet kryesore të vendit, por dhe në qarqe si Dibra apo Lezha. PDIU rikthehet në Kuvend me dy mandate më shumë.


Përveç Shpëtim Idrizit dhe Dashamir Tahirit, në Kuvendin e Shqipërisë kjo parti do të ketë dhe Tahir Muhedinin dhe Aqif Rakipin. Partia Republikane merr tri mandate, pa përfshirë këtu Fatmir Mediun, që kandidoi nën siglën e PD-së. Luan Duzha në Elbasan, Agron Duka në Durrës dhe Ylli Shehu në Tiranë. Partia Bashkimi për të Drejtat e Njeriut qëndron në një mandat, si dhe në 2009, dhe përfaqësohet me kryetarin e saj, Vangjel Dule. Ndërsa aleatja e PS, Partia Kristian-demokrate, ka marrë një deputet, Mark Frrokun në qarkun e Shkodrës.


Shkodër

PS

1. Mimoza Hafizi

2. Tom Doshi

3. Paulin Sterkaj

4. Namik Kopliku

LSI

1. Agron Çela

PKDSH

1. Mark Frroku

PD

1. Jozefina Topalli

2. Helidon Bushati

3. Voltana Ademi

4. Nard Ndoka

5. Gjovalin BzhetaLezhë


PS

1. Mimi Kodheli

2. Armando Prenga

3. Arben Ndoka

LSI

1. Monika Kryemadhi

PD

1. Aldo Bumçi

2. Gjovalin Kadeli

3. Albina Deda


Durrës

PS

1. Blendi Klosi

2. Klodiana Spahiu

3. Ilir Beqaj

4. Namik Dokle

5. Gentian Bejko

6. Artur Bushi

LSI

1. Lefter Koka

PD

1. Eduart Halimi

2. Igli Cara

3. Albana Vokshi

4. Gent Strazimiri

5. Oerd Bylykbashi

PR

1. Agron Duka


Tiranë

PS

1. Pandeli Majko

2. Saimir Tahiri

3. Vasilika Hysi

4. Ditmir Bushati

5. Fatmir Xhafaj

6. Lindita Nikolla

7. Besnik Baraj

8. Xhemal Qefalia

9. Sadri Abazi

10. Parid Cara

11. Spartak Braho

12. Artan Gaçi

13. Pjerin Ndreu

14. Rakip Suli

15. Milena Harito

LSI

1. Ilir Metaj

2. Klajda Gjosha

3. Luan Rama

PD

1. Sali Berisha

2. Myqerem Tafaj

3. Majlinda Bregu

4. Halim Kosova

5. Florion Mima

6. Gerti Bogdani

7. Dashamir Shehi

8. Jorida Tabaku

9. Edi Paloka

10. Keltis Kruja

11. Kastriot Islami

12. Asllan Dogjani

PR

1. Ylli Shehu

PDIU

1. Tahir Muhedini

Kukës

PS

1. Vexhi Muçmata

LSI

1. Apostol Goçi

PD

1. Flamur Noka

2. Besnik DushaDibër


PS

1. Shkëlqim Cani

2. Ulsi Manja

LSI

1. Përparim Spahiu

PD

1. Sherefedin Shehu

2. Bedri Hoxha

3. Roland Keta


Elbasan

PS

1. Ben Blushi

2. Damian Gjiknuri

3. Evis Kushi

4. Alfred Peza

5. Taulant Balla

6. Musa Ulqini

LSI

1. Edmond Haxhinasto

2. Bujar Kllogjeri

PD

1. Arben Imami

2. Eduard Selami

3. Ardian Turku

4. Luçiano Boçi

PR

1. Luan Duzha

PDIU

1. Aqif Rakipi


Berat

PS

1. Fidel Ylli

2. Ermonela Felaj

3. Eduard Shalsi

4. Eduart Bejko

LSI

1. Nasip Naço

2. Gledion Rehovica

PD

1. Genc Pollo

2. Astrit Veliaj


Korçë

PS

1. Bashkim Fino

2. Arta Dade

3. Olta Xhaçka

4. Ilirian Pendavinji

5. Ilir Xhakolli

6. Ylli Ziçishti

LSI

1. Piro Kapurani

PD

1. Ridvan Bode

2. Eleina Qirici

3. Edmond Spaho

4. Fatmir Mehdiu

5. Gjergji Papa


Fier

PS

1. Gramoz Ruçi

2. Erjon Braçe

3. Eglantina Gjermeni

4. Ilirjan Celibashi

5. Armando Subashi

6. Arben Çuko

7. Pirro Lutaj

8. Majlinda Bufi

9. Ervin Koçi

LSI

1. Petrit Vasili

2. Robert Bitri

PD

1. Sokol Olldashi

2. Mesila Doda

3. Kozma Dashi

4. Shpëtim Idrizi

PDIU

1. Omer Mamo


Vlora

PS

1. Edi Rama

2. Valentina Leskaj

3. Koço Kokëdhima

4. Luiza Xhuvani

5. Fatmir Toçi

6. Andrea Marto

LSI

1. Shkëlqim Selami

PBDNJ

1. Vangjel Dule

PD

1. Astrit Patozi

2. Arben Ristani

3. Liljana Elmazi

PDIU

1. Dashamir Tahiri


Gjirokastër

PS

1. Arben Ahmetaj

2. Erion Veliaj

3. Anastas Angjeli

LSI

1. Vangjel Tavo

PD

1. Genc Ruli