Autori i Lajmit: Plarent Shehu
Instituti ECA ka bërë publike dje rezultatet paraprake, për gati 60 % të votave të numëruara në rang vendi ku koalicioni i djathtë i mazhorancës aktuale, Aleanca e Ndryshimit, ka 69 mandate, përkundrejt Bashkimit për Ndryshim, me në krye Partinë Socialiste që ka 68 mandate deputetësh. Ndërsa, Aleanca Socialiste për Integrim që kryesohet nga LSI e Ilir Metës, rezulton me tre mandate deputetësh. Në përqindje, Aleanca e Ndryshimit ka 46.27 për qind dhe Bashkimi për Ndryshim, 46.01 për qind. Kurse Aleanca Socialiste për Integrim numëron sërish 5.53 për qind dhe Poli i Lirisë, 1.73 për qind.

Rang partish

PD ka 67 mandate deri tani, në rezultatet e orës 00.00 duke mos pasur ndryshime. Po aq, pra 67 mandate deputetësh ka edhe PS, një barazim total mandatesh për sa i përket garës mes dy partive më të mëdha në vend. Bazuar në këto shifra të publikuara deri në orën 00.00, rezulton se Lëvizja Socialiste për Integrim ka siguruar tre deputetë. Një deputet rezulton të ketë marrë PR, dhe nga një deputet kanë marrë nga numërimi i deritanishëm, PDI e çamëve dhe PBDNJ e Dules. Në përqindje, PD ka 39.73 për qind dhe PS, 41.04 për qind. Pas tyre renditet LSI me 4.84 për qind, PR me 2.28 për qind, PSD me 2.0 për qind dhe PBDNJ me 1.3 për qind, G99 0.88 për qind, PDK-ja 0.78 për qind, PDI 0.75 për qind, PLL 0.74 për qind, LZHK 0.7 për qind, PAA 0.7 për qind, PDS 0.68 për qind, PLDR e Ngjelës 0.41 për qind, PSV91 0.39 për qind, PBK 0.36 për qind, LDK 0.33 për qind, PAD 0.3 për qind, PBLD 0.26 për qind, PBKD 0.21 për qind. LDLNJ 0.2 për qind, PDRESH 0.18 për qind, dhe PDM e RE 0.18 për qind.Rezultatet sipas ECA

PD 67 deputetë

PS 67 deputetë

LSI 3 deputetë

PBDNJ 1 deputet

PDI 1 deputet

PR 1 deputetLista Paraprake

Qarku Vlore

PS

Arben Isaraj

Luiza Xhuvani

Arben Malaj

Shpëtim Idrizi

Eltar Deda

Fatmir ToçiQarku Fier

PS

Gramoz Ruçi

Ermelinda Meksi

Arben Caci

Fatos Tushe

Armando Subashi

Bashkim Fino

Ervin Koçi

Arben Cuko

Piro LutajQarku Berat

PS

Erion Braçe

Fidel Ylli

Ermonela Velaj

Marko Bello

Eduard BejkoQarku Dibër

PS

Sadri Abazi

Qemal MinxhoziQarku Lezhë

PS

Gjok jaku

Gjovalin Kadeli

Armando PrengaQarku Shkodër

PS

Ilir Beqia

Tom Doshi

Ndue Kola

Astrit BeciQarku Kukës

PS

Asllan DogjaniQarku Korçë

PS

Ben Blushi

Pandeli Majko

Mimi Kodheli

Alfred Dalipi

Arben Ahmetaj

Olta XhaçkaQarku Gjirokastër

PS

Arta Dade

Vangjel Tavo

Ethem RukaQarku Elbasan

PS

Valentina Leskaj

Ilir Bejtja

Shengushe Ligori

Taulant Balla

Damir Gjiknuri

Agim Leka

Skënder HasaQarku Durrës

PS

Blendi Klosi

Rudina Seseri

Hazir Gashi

Gazmir Bizhga

Klodiana SpahiuQarku Tiranë

PS

Vasilika Hysi

Besnik Baraj

Kastriot Islami

Sajmir Tahiri

Fatmir Xhafaj

Andis Harasani

Ditmir Bushati

Englantina Gjermeni

Namik Dokle

Enkelejda Shkreli

Eduard Shalsi

Xhemal Qefalia

Dashamir Peza

Ilir Gjoni

Artan Gaçi

Auron TareTirane

Sali Berisha

Aldo Bumçi

Rajmonda Bulku

Bujar Nishani

Majlinda Bregu

Gerti Bogdani

Gent Strazimiri

Florian Mima

Ilir Rusmali

Myqerem Tafaj

Luan Skuqi

Tritan Shehu

Viktor Gumi

Shkoder

Josefina Topalli

Astrit Bushati

Arenca Trashani

Gëzim Dibra

Gjok Uldedaj

Pauline Sterkaj

Ndue Paluka

Kukes

Flamur Ndoa

Besnik Dushaj

Fatos Hoxha

Lezhe

Edi Paloka

Mark Marku

Pavlina Hoti

Rrajmod Hoxha

Diber

Jemin Ngjana

Sheferedin Shehu

Bedri Hoxha

Selamin Xhepa

Durres

Ferdinand Xhaferi

Albana Vokshi

Gazmend Okeda

Ylli Lama

Osman Metalla

Eduard Halimi

Igli CaraElbasan

Lulezim Basha

Ardian Turku

Adriana Gjoni

Rrahim Ota

Dashnor Sula

Luciano Boci

Sybi Hida

Korçë

Ridvan Bode

Gjergji Papa

Lediana Aliolli

Edmond Spaho

Fatbardh Kadili

Ismail Hoxha

Berat

Genc Pollo

Mehmet Xheka

Fier

Sokol Olldashi

Ilir Bano

Mesila Doda

Enkeled Alibeaj

Vasillaq Ngresi

Fatos Beja

Gjirokaster

Genc Ruli

Spiro Ksera

Vlore

Astrit Patozi

Ardian Kollozi

Leonard Demi

Kreshnik ÇipiLSI

Dritan Prifti

Nasip Naço

Lefter KokaPR

Fatmir MediuPDI

Tahir MuhediniPBDNJ

Vangjel Dule

Ky lajm është publikuar: 30/06/2009