Zgjedhjet brenda PD-se
Partia Demokratike nisi sot zyrtarisht procesin e zgjedhjeve ne degen me te madhe te vendit ne Tirane Gjate nje mbledhje te zhvilluar ne mesdite kryetari i PD-se Lulzim Basha caktoi me shume se 60 koordinatore te cilet do te punojne ne Bashkine e Tiranes dhe ne zonat perreth Ashtu si ne qytetet e tjera koordinatoret e zgjedhur nga kryetari Basha jane ose ish-deputete si Jemin Gjana e Tritan Shehu ose figura te reja si Grida Duma Sipas udhezimit te PD-se deri ne daten 2 qershor duhet te perfundoje procesi i regjistrimit te anetaresise dhe me pas te fillojne zgjedhjet ne kete dege
Shtim fondeve per punesimin
Ministri i Zhvillimit Ekonomik Arben Ahmetaj gjate nje bashkebisedimi me sipermarresit ne Panairin e Punes ka premtuar se qeveria shqiptare do te shtoje fondet te cilat nxitin punesimin Nje rast konkret qe mori si shembull ministri Ahmetaj ishte paketa lehtesuese per sektorin e fasoneve e cila ka bere qe ky grup te shtoje kerkesen per punesim pasi tashme do te kete me pak taksa per te paguar
Shqiperia theu embargon
Partia Demokratike ka akuzuar qeverine se ka thyer embargon e vendosur nga Shtetet e Bashkuara ndaj Iranit Deputeti Aldo Bumci i eshte referuar nje raporti te agjencise nderkombetare te energjise ku Shqiperia dhe Siria jane nder bleresit e rinj te naftes se Iranit Sipas Bumcit Kryeministri Rama duhet te sqaroje pse vendi yne eshte renditur perkrah Asadit dhe jo perkrah Shteteve te Bashkuara
Mungesa ne staf mjekesor
Shqiperia ka mungesa te theksuara te stafit mjekesor jo vetem ne zonat rurale por edhe ne ato urbane Kete realitet e ka pranuar edhe Ministri i Shendetesise Ilir Beqja i cili mori pjese ne kursin e edukimit te semundjeve e arterieve koronare Sipas Beqjas Shqiperia ka nevoje jo vetem per investime ne pajisje por vecanerisht per investim ne burimet teper te kufizuara njerezore qe disponojme aktualisht ne sistemin e kujdesit shendetesor

br