E djathta ka arritur t fitoj zgjedhjet n Britanin e Madhe, nj fitore historike, por sidoqoft pr t qeverisur vendin do t jet i nevojshm formimi i nj koalicioni me 326 vende n parlament, pasi asnj parti nuk arriti t marr shumicn. Kjo nuk kishte ndodhur n m tepr se 4 dekada. N pak or pritet q lideri i konservatorve David Kamerun t bj publik edhe planin e tij pr krijimin e qeveris. Deklarata e liberal demokratit nik Kleg se t djathtt duhet t jen t part q t bjn propozimet pr krijimin e koalicionit shihet si nj shuplak pr kryeministrin Braun, i cili kishte varur shpresat pikrisht tek kjo forc e tret politike. Nga ana e tij, kryeministri aktual, Gordon Braun nuk ka dhn asnj shenj pr nj dorheqje t mundshme, pavarsisht se ka humbur zgjedhjet. N nj dalje publike, ai tha se qeveria duhet t vazhdoj punn dhe se u jepte Kamerun dhe Kleg kohn e nevojshme pr t publikuar planet e tyre. N kt mnyr kryeministri laburist l t hapur t gjith opsionet e mundwshme.

Pr momentin, n parlamentin me 650 vende, 299 u takojn konservatorve, 254 laburistve dhe 54 liberal demokratve. N prqindje tre forcat e mdha politike ndahen n 36, 29. dhe 23 % dhe t pavarurit 27 depuet apo 12 % t votave.Zgjedhjet e nj dite m par, konsiderohen si nj humbje e madhe pr Gordon Braun q shihet edhe si fajtor pr krizn ekonomike q po kalon Britania e Madhe. Por edhe liberal demokratt dshtuan t realizojn parashikimet e sondazheve.

Krahasuar me zgjehdjet e kaluara, t djathtt kan fituar 94 deputet, laburistt kan humbur 88 dhe liberal demokratt 5. N zgjedhjet e djeshme kishin t drejt vote 44 milion britanik.