Rozeta Rapushi


Mbetet i pandryshueshem rezultati mes partive politike dhe koalicioneve ne garen parlamentare. 24 ore me vone, pengesat ne disa qarqe te ndryshme te vendit, nuk levizen aspak rezultatin mes dy partive te medha politike PD dhe PS, por edhe ne koalicionet e tyre. Keshtu, deri ne oret e para te dites se sotme, epersi ka serish koalicioni i djathte "Aleanca e Ndryshimit". Ky koalicion deri me sot, rezulton fitues me 46.77% te votave te marra nga zgjedhjet parlamentare te 28 qershorit. Nderkohe qe i dyti ne radhe dhe me nje perqindje pak me te ulet, eshte koalicioni i majte "Bashkimi per Ndryshim". Sipas rezultateve zyrtare te Komisionit Qendror te Zgjedhjeve, ky koalicion ka marre deri me sot 45.42% te votave nga zgjedhjet parlamentare. Me pas, me nje perqindje shume te ulet renditet koalicioni qe drejtohet nga Ilir Meta. "Aleanca Socialiste per Integrim", ka arritur te siguroje aktualisht ne keto zgjedhje, vetem 5.58% te votave. Dhe se fundmi eshte koalicioni "Poli i Lirise" me vetem 1.81% te votave. Keto rezultate jane nxjerre nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve vetem nga 4.674 qendra votimi te numeruara nga 4.753 ne total. Ndonese kane mbetur kutite e me pak se 100 qendrave te votimit, ende nuk mund te flitet per nje rezultat perfundimtar. Kutite e fundit te mbetura ne disa qarqe te vendit, duket se do te vendosin perfundimisht perberjen e Kuvendit te ri, por edhe qeverisjen e ardhshme. Ne llogari ne perqindje, behet fjale se kane mbetur pa u numeruar kutite e votimit, te vetem 2% te qendrave te votimit ne te gjithe vendin. Ne baze te ketyre rezultateve, gazeta "Koha Jone" publikon emrat qe aktualisht rezultojne se kane fituar nje mandat ne Kuvend, me nje lekundje te vogel, e cila pritet te percaktohet perfundimisht nga numerimi i kutive te fundit te votimit. Rezultati i ketyre kutive te votimit, ne qarqet problematike te vendit si Fieri, Berati apo Shkodra dhe Lezha, pritet te perfundoje diten e sotme. Ne menyre qe Komisioni Qendror i Zgjedhjeve te mund te dale me nje rezultat perfundimtar per zgjedhjet parlamentare te 28 qershorit.

Rezultatet e zgjedhjeve ne 12 qarqe

Koalicionet


Aleanca e Ndryshimit


46.77%


Bashkimi per Ndryshim


45.42%


Aleanca Socialiste per Integrim


5.58%


Poli i Lirise


1.81%

Mandatet sipas Qarqeve

Qarku i Tiranes


Partia Demokratike 15 mandate


Partia Socialiste 15 mandate


Partia Republikane 1 mandat


Levizja Socialiste per Integrim 1 mandat


PD


Sali Berisha


Aldo Bumci


Rajmonda Bulku


Bujar Nishani


Majlinda Bregu


Gerti Bogdani


Gent Strazimiri


Florian Mima


Ilir Rusmali


Myqerem Tafaj


Luan Skuqi


Tritan Shehu


Viktor Gumi


Arben Imami


Lajla Pernacka


PS


Vasilika Hysi


Besnik Bare


Kastriot Islami


Saimir Tahiri


Fatmir Xhafaj


Andis Harasani


Ditmir Bushati


Eglantina Gjermeni


Namik Dokle


Enkelejda Shkreli


Eduard Shalsi


Xhemal Qefalia


Dashamir Peza


Ilir Gjoni


Artan Gaci


PR


Fatmir Mediu


LSI


Ilir Meta

Qarku i Beratit


Partia Socialiste 4 mandate


Partia Demokratike 3 mandate


Levizja Socialiste per integrim 1 mandat

PS


Erion Brace


Fidel Ylli


Ermonela Velaj


Marko Bello


PD


Genc Pollo


Mehmet Xheka


Lefter Maliqi


LSI


Nasip Naco

Qarku i Dibres


Partia Demokratike 4 mandate


Partia Socialiste 2 mandate

PD


Jemin Gjana


Sherefedin Shehu


Bedri Hoxha


Selami Xhepa


PS


Sadri Abazi


Qemal Minxhozi

Qarku i Durresit


Partia Demokratike 7 mandate


Partia Socialiste 5 mandate


Levizja Socialiste per Integrim 1 mandat


PD


Ferdinand Xhaferri


Albana Vokshi


Gazmend Oketa


Ylli Lama


Osman Metalla


Eduard Halimi


Igli Cara


PS


Blendi Klosi


Rudina Seseri


Hazir Gashi


Gazmir Bizhga


Klodiana Spahiu


LSI


Lefter Koka

Qarku i Elbasanit


Partia Demokratike 7 mandate


Partia Socialiste 7 mandate


PD


Lulezim Basha


Ardian Turku


Adriana Gjoni


Rrahim Ota


Dashnor Sula


Luciano Boci


Sybi Hida


PS


Valentina Leskaj


Ilir Bejtja


Shegushe Ligori


Taulant Balla


Damian Gjiknuri


Agim Leka


Skender Hasa

Qarku i Fierit


Partia Socialiste 9 deputete


Partia Demokratike 6 mandate


Levizja Socialiste per Integrim 1 mandat


PS


Gramoz Ruci


Ermelinda Meksi


Albert Caci


Fatos Tushe


Armando Subashi


Bashkim Fino


Ervin Koci


Arben Cuko


Piro Lutaj


PD


Sokol Olldashi


Ilir Bano


Mesila Doda


Enkelejd Alibeaj


Vasillaq Ngresi


Fatos Beja


LSI


Dritan Prifti

Qarku i Gjirokastres


Partia Socialiste 3 mandate


Partia Demokratike 2 mandate


PS


Arta Dade


Vangjel Tavo


Et'hem Ruka


PD


Genc Ruli


Spiro Ksera

Qarku i Korces


Partia Demokratike 6 mandate


Partia Socialiste 6 mandate


PD


Ritvan Bode


Gjergji Papa


Ledina Aliolli


Edmond Spaho


Fatbardh Kadilli


Ismail Hoxha


PS


Ben Blushi


Pandeli Majko


Mimi Kodheli


Alfred Dalipi


Arben Ahmetaj


Olta Xhacka

Qarku i Kukesit


Partia Demokratike 3 deputete


Partia Socialiste 1 deputet


PD


Flamur Noka


Besnik Dushaj


Fatos Hoxha


PS


Asllan Dogjani

Qarku i Lezhes


Partia Demokratike 4 mandate


Partia Socialiste 3 mandate


PD


Edi Paloka


Mark Marku


Pavlina Hoti


Rajmonda Hoxha


PS


Gjok Jaku


Gjovalin Kadeli


Armando Prenga

Qarku i Shkodres


Partia Demokratike 7 mandate


Partia Socialiste 4 mandate


PD


Jozefina Topalli


Astrit Bushati


Arenca Troshani


Gezim Dibra


Gjok Uldedaj


Paulin Sterkaj


Ndue Paluca


PS


Ilir Beqja


Tom Doshi


Ndue Kola


Astrit Beci

Qarku i Vlores


Partia Socialiste 6 mandate


Partia Demokratike 4 mandate


Partia Drejtesi dhe Integrim 1 mandat


Partia per te Drejtat e Njeriut 1 mandat


PS


Arben Isaraj


Luiza Xhuvani


Arben Malaj


Shpetim Idrizi


Eltar Deda


Fatmir Toci


PD


Astrit Patozi


Ardian Kollozi


Leopard Demi


Kreshnik Ipi


PDI


Dashamir Tahiri


PBDNJ


Vangjel Dule