Grupi i PS-së zgjedh drejtuesit e komisioneve, Dokle nënkryetar
N zgjedhjet e para t kushtzuara t bra n PS pr drejtuesit e grupit kuvendor dhe prfaqsuesit socialist n postet e Kuvendit, jan ricikluar t vjetrit e ksaj partie. Deputet veteran q i “shptuan” fshess “Rama” n listat e zgjedhjeve t fundit kan rimarr fuqin brenda partis duke u
prfaqsues t PS-s n postet drejtuese n Kuvend, t cilat i takojn opozits. Namik Dokle, Ermelinda Meksi,Et’hem Ruka dhe Valentina Leskaj do t jen t zgjedhurit e PS-n n disa poste drejtuese duke shnuar kshtu nj hap pas t Ramn n politikat e tij n mbshtetje t t rinjve. Duket se zhgnjimi nga t zgjedhurit e tij q prbjn dhe dy t tretat e grupit parlamentar ka qen i shpejt duke u besuar punn parlamentare deputetve veteran. Gjithashtu n kto zgjedhje jan prjashtuar deputett kritik t kryetarit Edi Rama. Si do proces i till, edhe diskutimi i djeshm n grupin kuvendor ka pasur t paknaqur. Msohet se Arta Dade dhe Arben Malaj kan shprehur paknaqsi pr procesin dhe mnyrn e przgjedhjes s emrave. Dade msohet t ket krkuar prfshirjen e m shum grave n postet drejtuese dhe gjithashtu ka aluduar mbi prfoljen e emrit t saj si kandidate pr nnkryetare e Kuvendit. Ajo i ka thn kryetarit t grupit, Gramoz Rui, se emri i saj sht prfshir n kt proces nga media, duke krkuar nj far sqarimi prej tij pr kt gj. Gjithsesi, Dades i sht caktuar detyra e nnkryetares s Komisionit t Jashtm. Ndrsa Malaj, emri i t cilit nuk sht prfshir n asnj detyr drejtuese, ka shprehur paknaqsi pr emrat e vjetr n kt list, duke krkuar q t kishte m shum t rinj q t bnin karrier parlamentare. Ai sht referuar drejtuesve t komisioneve q jan deputet jo vetm t vjetr n parti, por dhe n mosh, si Ethem Ruka, Valentina Leskaj, Ermelinda Meksi, ose pr nnkryetarin e Kuvendit, Namik Dokle. Si prfundim, grupi vendosi q n emrat e 4 nnkryetarve t grupit, t kryetarve t komisioneve parlamentare dhe madje dhe t nnkryetarve t ktyre komisioneve nuk figuron asnjri nga 5 deputett kritik t Rams. Ndrkaq sht konfirmuar emri i Namik Dokles si nnkryetar socialist i Kuvendit dhe pse aspironin pr kt detyr dhe disa deputete femra. Nnkryetart e grupit t PS-s do t jen Erion Brae, deputet veteran dhe tre deputet t rinj, Vasilika Hysi, Saimir Tahiri e Eduard Shalsi, si dhe Taulant Balla n detyrn e sekretarit. N drejtimin e komisioneve t Parlamentit, grupi parlamentar socialist vendosi q Fatmir Xhafa t jet nnkryetar i Komisionit pr shtjet Ligjore, Mimi Kodheli - nnkryetare e Komisionit t Ekonomis, Arta Dade, nnkryetare e Komisionit pr Politikn e Jashtme, Ermelinda Meksi, kryetare e Komisionit pr Integrimin Evropian, Ilir Gjoni, nnkryetar i Komisionit pr Sigurin Kombtare, Et'hem Ruka, kryetar i Komisionit pr Punn, shtjet Sociale dhe Shndetin, Ilir Beqaj, nnkryetar i Komisionit pr Veprimtarin Prodhuese, Valentina Leskaj - kryetare e Komisionit t Medias.