Kreret e mazhorances Koalicioni yne me kandidate fitimtare. Meta Bashkeqeverisja zgjidhja e duhur per vendin
Zyrtarizohet bashkepunimi i Aleances per qytetarin. Kreret e partive politike te cilet do te jene aleatet e Partise Demokratike ne zgjedhjet e 8 majit kane promovuar keshtu bashkepunimin e tyre ne nje takim te zhvilluar ne qytetin e Elbasanit. Gjate ketij takimi kryetari i Levizjes Socialiste per Integrim Ilir Meta prezantoi kandidatin Durim Hushi i cili do te kete ne gare per Elbasanin. Meta theksoi se bashkeqeverisja eshte zgjidhja e duhur per vendin. Ndersa Arben Imami Shpetim Idrizi e Ekrem Spahia kane cilesuar lsquoAleancen per qytetarin si koalicionin e fitores.Koalicioni i mazhorances


Eumlshte promovuar pasditen e djeshme ne Elbasan koalicioni Aleanca per Qytetarin. Ne promovimin e Aleances per Qytetarin merrnin pjese kreret kryesore te partive pjesemarrese ne koalicion. Gjate takimit kryetari i Levizjes Socialiste per Integrim Ilir Meta ka prezantuar kandidatin e LSI per qytetin e Elbasanit Durim Hushi. Gjate fjales se tij Meta ka deklaruar se bashkeqeverisja eshte zgjidhja e duhur qe i duhet vendit dhe se fati i Elbasanit do te jete ne dore te bashkeqeverisjes me aleatet e Aleances per Qytetarin. Nderkohe kandidati i LSI per Elbasanin Durim Hushi ka theksuar se do jete ne sherbim te qytetareve. Ne promovimin e koalicionit Aleanca per Qytetarin kane folur edhe Arben Imami Shpetim Idrizi dhe Ekrem Spahia te cilet kane shprehur se Aleanca eshte nje koalicion vlerash dhe me kandidate fitimtare te cilet do fitojne bindshem kundrejt opozites se bashkuar si dhe e kane vene theksin tek domosdoshmeria e mbeshtetjes nga ana e koalicionit per kandidatet. Partia Demokratike do te beje koalicion me 22 parti te tjera per zgjedhjet lokale te 8 majit. Forcat e djathta perfshi edhe Levizjen Socialiste per Integrim do te dalin se bashku ne zgjedhje me emrin Aleanca per qytetarin. Nderkohe qe marreveshjet brenda koalicionit pritet te zyrtarizohen brenda dy ditesh shpallja e kandidateve do te behet me daten 22 mars dite kur demokratet festojne 19-vjetorin e marrjes se pushtetit permes gares elektorale ndaj komunisteve ne vitin 1992. Njeheresh demokratet do te shpalosin edhe programin elektoral per fushaten e majit nderkohe qe me te detajuar jane kapitujt per qeverisjen e Tiranes ku demokratet me 8 maj synojne rikthimin ne bashkine e kryeqytetit per ta kthyer kete institucion ne sherbim te kryeqytetasve te cilet duket se jane lene pas dore pergjate drejtimit te tij nga kryebashkiaku Edi Rama.