Shkrimtari, publicisti dhe politikani Pre Zogaj boton librin e dhjet nga kolana e publicistiks s tij politike. “T gjith npr vendet e tyre”, botimet “Dita 2000”, sht kronik e publicistiks politike q mbyll katrvjearin ’05-’09. Ky libr sht cilsuar si autopsi e fenomeneve politike n vendin ton, sidomos n kt periudh t ngarkuar me axhend politike. Publicisti Henri ili e ka vlersuar nj fenomen intuitiv, ku fuqia e arsyetimit e ka
Zogajn nj “gjykues” politik, t klasit t par. Ndrsa vet Zogaj ndien ndrhyrjen n jetn e tij, t vendosur mes gazetaris dhe letrsis, midis t shkruars dhe politiks. Arsyeja e vrtet q Zogaj del n kt botim, sht qenia e dshmitarit, t dokumentoj kronikn. shtje t nj prafrimi vshtrues deri n krijimin e nj prfytyrimi real, t ksaj kohe, Zogaj e ka lidhur me drejtuesit politik, jo si protagonist, por si fenomene tipike shqiptare. Pohimi pas ksaj sht se jeta politike shqiptare akoma nuk sht stabilizuar, ndrsa mbetet nj fenomen jo shterues, duke krkuar fabuln mbi fakte. N kt mes, kujdesi i shkrimtarit nuk lidhet m me shkruesin politikan, por me sqimn pr t ngritur kultin e stilit, deri n mani, t shkruarn, fjalorin dhe nj sfid ndaj vetes pr gjuhn, si form shprehjeje.